REKLAMA

Jacek Sasin: Rozpoczęły się konkursy na projekty pomników smoleńskich

  • Autor: PAP/JS
  • 28 kwietnia 2017 15:32
 Jacek Sasin: Rozpoczęły się konkursy na projekty pomników smoleńskich Jacek Sasin (fot. facebook)

Społeczny Komitet Budowy Pomników czeka na projekty artystów dot. budowy pomników: śp. Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, które mają stanąć w Warszawie; właśnie ruszyły konkursy w tej sprawie - poinformował poseł PiS Jacek Sasin.

• Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

• Jacek Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze.

"Formalnie uruchomiliśmy konkursy na dwa pomniki - śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Na stronie internetowej Komitetu dostępne są regulaminy tych konkursów" - poinformował Sasin. Jak dodał są to dwa odrębne konkursy przeprowadzane równolegle.

Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

"W najbliższych dniach będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych twórców, którzy mają uznaną pozycję w świecie rzeźby i będziemy zachęcali ich do wzięcia udział w tych konkursach" - powiedział Sasin podkreślając, że konkursy są "oczywiście otwarte dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nich udział".

"W przypadku pomnika prezydenta zapisaliśmy w regulaminie, by był to pomnik realistyczny, figuralistyczny. W przypadku pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej będzie to raczej pomnik symboliczny" - dodał.

Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze. "To będzie podstawą do wybrania dziewięciu najlepszych prac (po dziewięć w każdym z obu konkursów), które przejdą do drugiego etapu" - wskazał dodając, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu miałoby nastąpić w lipcu.

W drugim etapie, do którego ma przejść łącznie 18 prac, komisja konkursowa będzie oczekiwała przesłania projektów plastycznych. "Cały konkurs zakończy się jesienią tego roku" - zaznaczył Sasin.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA