REKLAMA

Jacek Tomczak: W PO nie było dyscypliny partyjnej. Ta zasada została złamana

  • Autor: PAP/AT
  • 18 stycznia 2018 06:41
Jacek Tomczak: W PO nie było dyscypliny partyjnej. Ta zasada została złamana Kluczową sprawą jest to, czy w PO nadal jest miejsce dla ludzi, którzy chcą głosować zgodnie z sumieniem. To obyczaj, do którego parlamentarzyści Platformy są przywiązani - powiedział Tomczak (Jacek Tomczak, fot.jacektomczak.pl)

W PO wprowadzono dyscyplinę głosowania nad kwestią dotyczącą ochrony ludzkiego życia. To - moim zdaniem - naruszenie wolności sumienia. I próba złamania niektórym parlamentarzystom kręgosłupa moralnego - powiedział wykluczony z PO poseł Jacek Tomczak.

  • Tak nakazywało mi moje sumienie - mówi poseł Tomczak, pytany, dlaczego poparł projekt ustawy znoszący przesłankę eugeniczną i zagłosował za odrzuceniem projektu dopuszczającego aborcje na życzenie, za co został wykluczony z Platformy Obywatelskiej.
  • Podjęto - w moim przekonaniu - dość dziwną decyzję o wyrzuceniu kilku parlamentarzystów - dodaje.
  • Kluczową sprawą jest to, czy w PO nadal jest miejsce dla ludzi, którzy chcą głosować zgodnie z sumieniem. To obyczaj, do którego parlamentarzyści Platformy są przywiązani - zaznaczył.

Tomczak w wywiadzie  z "Naszym Dziennikiem" tłumaczy, dlaczego jest zaskoczony decyzją o wyrzuceniu go za to głosowanie z Platformy Obywatelskiej. "Ponieważ Platforma Obywatelska zawsze była partią o wielu nurtach politycznych, bardzo pluralistyczną. Było w niej miejsce zarówno dla ludzi o przekonaniach konserwatywnych, jak i dla osób o poglądach liberalnych. I nikomu to nie przeszkadzało" - mówi wykluczony z PO poseł.

Jak dodaje, w PO "w kwestiach światopoglądowych przestrzegano wolności sumienia".

Czytaj też: Nowoczesna i PO zapowiadają nowe projekty ws. aborcji. Jest komentarz PiS

"Nie wprowadzano w głosowaniach dotyczących tego typu kwestii dyscypliny partyjnej. Uważałem, że to wielki atut tego ugrupowania. Zasada ta została złamana. Wprowadzono dyscyplinę głosowania nad kwestią dotyczącą ochrony ludzkiego życia. To - moim zdaniem - naruszenie wolności sumienia. I próba złamania niektórym parlamentarzystom kręgosłupa moralnego" - ocenia w rozmowie z gazetą b. poseł PO.

"Podjęto - w moim przekonaniu - dość dziwną decyzję o wyrzuceniu kilku parlamentarzystów" - dodaje.

Pytany, czy będzie się odwoływał od tej decyzji, przyznaje, że "rozważa różne warianty". "Kluczową sprawą jest to, czy w PO nadal jest miejsce dla ludzi, którzy chcą głosować zgodnie z sumieniem. To obyczaj, do którego parlamentarzyści Platformy są przywiązani. Zresztą obowiązuje on w parlamentach europejskich" - mówi.

Tłumaczy też, że nie poparł projektu "Ratujmy kobiety", dlatego, że "projekt ten naruszał zapisy Konstytucji RP oraz ustalenia Trybunału Konstytucyjnego". "W Polsce już wcześniej były próby wprowadzenia aborcji na żądanie - kwestia ta została już rozstrzygnięta. Trybunał Konstytucyjny uznał to rozwiązanie za niedopuszczalne, niezgodne z Ustawa Zasadniczą" - przypomniał polityk.

Jak podkreślił, "każde życie, które poczęto w łonie matki, powinno być chronione". "Gdyby udało się wyeliminować z polskiego prawodawstwa przesłankę pozwalającą na zabijanie dzieci chorych i niepełnosprawnych, byłby to już naprawdę duży krok naprzód. Te dzieci mają prawo się urodzić i żyć jak każde inne" - dodaje.

Pytany przez "ND", czy "wybiera się do PiS-u", odpowiada, że "na razie rozważa złożenie odwołania od decyzji zarządu PO". "Nie będę podejmował pochopnie żadnych innych kroków" - zakończył rozmowę Tomczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-01-18 09:38:09
    W stwierdzeniach Posła jest wiele racji ale te dzieci nie będą żyć jak "każde inne" jeżeli zapewnienie im tego losu będzie tylko w rękach rodziny. Odpowiedzialny Poseł a także Państwo natychmiast powinny zając się także ich losem do ich naturalnej śmierci. Jeżeli tego nie robi to jest nieodpowiedzialny i nie powinien reprezentować obywateli także tych upośledzonych i niepełnosprawnych. A swoją drogą ile środków ze swojej poselskiej gaży poseł przeznaczył na takie dzieci ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA