REKLAMA

Jak obejść dwukadencyjność? Samorządy mają sposoby

  • Autor: AT
  • 04 kwietnia 2017 06:29
Jak obejść dwukadencyjność? Samorządy mają sposoby Samorządowcy już zastanawiają się jak zapewnić sobie miękkie lądowanie (fot.fotolia)

Choć jeszcze nie ma nawet projektu ustawy wprowadzającej ograniczenie sprawowania urzędu wybieralnego do dwóch kadencji, samorządowy już zastanawiają się jak je obejść. Pomysłów im nie brakuje

Sprawa ograniczenia do dwóch kadencji władzy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Brakuje jeszcze decyzji jak szybko nowe reguły powinny zacząć obowiązywać- pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli PIS chce wyciąć lokalnych włodarzy już przy okazji przyszłorocznych wyborów, musi się spieszyć. Planuje się że projekt pojawi się (a być może nawet zostanie uchwalony) jeszcze przed wakacjami.

Czytaj też: Wicepremier Jarosław Gowin zatrzyma reformę PiS?

Nic dziwnego, że samorządowcy już zastanawiają się jak zapewnić sobie miękkie lądowanie. Pomysły sięgają od namaszczenia upatrzonego następcy, poprzez rządy z tylnego siedzenia, zatrudnienie w charakterze doradcy do wcześniejszej rezygnacji i ponownego startu w wyborach. Mówi się nawet o pójściu na jawną konfrontację, czyli kierowania spraw odmowy startu w wyborach na drogę sądową.

Choć oficjalnie samorządowcy nie mają wpływu na wprowadzenie ograniczenia liczby kadencji to mogą zastosować rozwiązania, które pozwolą im rozdawać karty w najbliższych wyborach (fot.twiiter)

Najprościej zastosować wariant z zastępcą: wprost wyznaczyć go na swojego sukcesora, albo pozwolić mu umacniać własną pozycję przez kolejne dwa lata. W ramach tego schematu możliwych jest kilka wariantów jego rozegrania.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA