REKLAMA

Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych?

  • Autor: PAP
  • 23 października 2015 11:24
Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych? - Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy - instruuje PKW / fot. Anna Woźniak/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

PKW tłumaczy, jak oddać ważny głos w nadchodzących wyborach. W lokalu wyborczym dostaniem bowiem dwie karty do głosowania - do Sejmu w formie książeczki, do Senatu - pojedynczej kartki.

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce. Jak tłumaczyła sekretarz PKW Beata Tokaj, w wyborach do Senatu głosujemy tylko na jedną osobę - stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.

- W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki - wyjaśnia sekretarz PKW Beata Tokaj. Na pierwszej stronie, tytułowej, znajduje się instrukcja głosowania, na drugiej - spis treści, w którym zostaną wymienione wszystkie komitety wyborcze zawarte w karcie. Na dalszych stronach znajdować się będą listy kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie.

- Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny - powiedziała Tokaj.

Obie karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA