REKLAMA

Jak zagłosować? Tylko tak oddasz wazny głos w wyborach do Sejmu i Senatu

  • Autor: PAP
  • 22 października 2015 08:30
Jak zagłosować? Tylko tak oddasz wazny głos w wyborach do Sejmu i Senatu Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Fot. premier.gov.pl

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu w formie książeczki, do Senatu - pojedynczej kartki. By oddać ważny głos, stawiamy znak "X" tylko przy jednym nazwisku kandydata do Sejmu i jednym - do Senatu.

W wyborach do Sejmu będziemy mieć kartę w formie książeczki - wyjaśnia sekretarz PKW Beata Tokaj.

Tylko na jednego kandydata

Na pierwszej stronie, tytułowej, znajduje się instrukcja głosowania, na drugiej - spis treści, w którym zostaną wymienione wszystkie komitety wyborcze zawarte w karcie. Na dalszych stronach znajdować się będą listy kandydatów do Sejmu poszczególnych komitetów.

Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Aby nasz głos był ważny, w kratce z lewej strony nazwiska naszego kandydata należy postawić znak X (dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Jeśli nie oddamy głosu na żadnego z kandydatów, głos będzie nieważny. Nie mają natomiast znaczenia dopiski, np. dopisanie dodatkowych nazwisk poza kratką. Nieważność głosu spowodują np. zakreślenia w kratce (inne niż jeden znak X) lub jej zamazanie.

Tylko jedna lista

Wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata z tej listy. Pamiętajmy, że postawienie znaku X na różnych listach, przy nazwiskach różnych kandydatów spowoduje, że nasz głos będzie nieważny" - powiedziała Tokaj.

Głos na kandydata do Senatu oddamy na pojedynczej, żółtej kartce. Jak tłumaczyła Tokaj, w wyborach do Senatu głosujemy także tylko na jedną osobę - stawiając znak X przy nazwisku wybranego przez nas kandydata na senatora.

Obie karty do głosowania należy wrzucić do urny wyborczej.

Ważne dokumenty 

Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21.

Idąc do lokalu zabieramy ze sobą dokument ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport lub legitymacja - mówiła Tokaj.

Posłów wybieramy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Wielkość okręgów wyborczych waha się od 7 do 19 mandatów. Do obsadzenia jest ich 460, a przydział odbywa się przy użyciu metody d'Hondta. Próg wyborczy wynosi 5 proc. dla pojedynczych komitetów wyborczych, a 8 proc. dla koalicji wyborczych.

Głos na posła

Listy komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu wylosowała na miesiąc przed wyborami Państwowa Komisja Wyborcza. Z numerem 1 startuje PiS, 2 - PO, 3 - Razem, 4 - KORWiN, 5 - PSL, 6 - Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, 7 - Kukiz'15, 8 - Nowoczesna Ryszarda Petru.

Pierwsze osiem numerów wylosowały komitety, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu.

Pozostałe 7 numerów przypadło komitetom, które zarejestrowały listy w więcej niż w jednym okręgu wyborczym: 9 - otrzymał komitet JOW Bezpartyjni, 10 - komitet wyborców Zbigniewa Stonogi, 11 - Ruch Społeczny RP, 12 - Zjednoczeni dla Śląska, 13 - Samoobrona, 14 - komitet wyborców Grzegorza Brauna "Szczęść Boże!", a 15 - Kongres Nowej Prawicy.

Głos na senatora

Wybory do Senatu odbywają się w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że do Izby Wyższej dostanie się tylko zwycięzca w danym okręgu.

Do głosowania uprawnionych jest ponad 30,5 mln wyborców. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. obwodach głosowania - informuje na swej stronie internetowej PKW. Głosować będą także wyborcy za granicą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Waldi 2015-10-22 09:59:59
    OOO, widzę kogoś z Poznania :) Hej, tak sie składa, że obstawiałem na Szydłowską już 2 razy i tym razem też dam jej głos, fajna babka!
  • kaffak 2015-10-22 09:53:37
    Najważniejsze, żeby nie pomylić się w tych tonach arkuszy. Lepiej skupić się na tym, gdzie stawia się krzyżyk. W poznański okręgu 39 zmaga się wielu dobrych kandydatów, są silni, ale tylko jeden działa skutecznie, Bożena SzydłowskaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA