REKLAMA

Jaki plan na drugie posiedzenie sejmu?

  • Autor: GP
  • 20 listopada 2015 15:16
Jaki plan na drugie posiedzenie sejmu? Obywatelski projekt zmian w finansach samorządów od 2012r. jest w sejmie (źródło: wikipedia.pl)

W przyszłym tygodniu zbiera się drugie posiedzenie sejmu VIII kadencji. Wśród zaplanowanych spraw jest pierwsze czytanie projektu obywatelskiego dotyczącego finansów samorządów, debata nad podatkiem dochodowym i zmiany w emeryturach proponowane przez PSL.

W środę, 25 listopada, zacznie się drugie posiedzenie nowo wybranego sejmu RP. Po burzliwym, pierwszym, na którym ważyły się losy Trybunału Konstytucyjnego, czekają nas spokojniejsze obrady, co nie znaczy, że będzie nudno.

Kancelaria niższej izby przewiduje rozpoczęcie obrad o godz. 10:00. W planie są trzy punkty. Posłowie zajmą się pierwszym czytaniem obywatelskiego projektu ustawy, który ma wprowadzić zmiany w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. To ważne czytanie, bo zalega u laski marszałkowskiej i stało się symbolem opieszałości polskiego parlamentu.

Sejm VII kadencji poddał ten wniosek pod głosownie, powołał komisję, która zebrała się raz. Na tym zebraniu rząd negatywnie zaopiniował projekt i… na tym prace się zakończyły.

Nowelizacja czeka od trzech lat

Tę inicjatywę zgłoszono jeszcze w 2012 roku. Na szczęście obywatelski charakter nowelizacji sprawił, że nie przepadła wraz z końcem kadencji. Projekty obywatelskie nie ulegają kasacji wraz z końcem prac izby. W ten sposób jego rozpatrzeniem może zająć się nowy skład parlamentu.

Przed izbą projekt referował będzie Andrzej Porawski, poznański działacz samorządowy, długoletni dyrektor biura Związku Miast Polskich. To związek był odpowiedzialny za zgromadzenie potrzebnych podpisów pod wnioskiem w liczbie dwustu tysięcy - to dwa razy więcej niż wymaga Konstytucja.

- W kampanii wyborczej zapowiadano, że nasz pomysł zostanie rozpatrzony i bardzo mnie cieszy, że od niego zaczyna prace nowy sejm – mówi w rozmowie z Parlamentarny.pl Andrzej Porawski. – Będziemy mogli przedstawić swoje propozycje i liczę na szybkie tempo prac.

Główne zmiany jakie ma wprowadzić nowelizacja to podniesienie udziału gmin w dochodach z podatku PIT. Ma także zmusić do współpracy ministra finansów i Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pierwotnym powodem zgłoszenia tego projektu był zauważalny wzrost obciążeń jakim poddawane są samorządy. Zwłaszcza w latach poprzedzających złożenie samej inicjatywy, tj. w latach 2005 do 2011.

Propozycje PSL i podatek dochodowy

Wcześniej posłowie wysłuchają Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider PSL będzie prezentował projekt ustawy nowelizującej prawo o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt wpłynął do sejmu 12 listopada, był zapowiadany przez Stronnictwo, gdy Kosiniak-Kamysz wygłaszał przemowę po expose premier Beaty Szydło.

Pierwszym punktem programu, na dzień 25 listopada, jest czytanie ustawy zakładającej zmiany w podatku dochodowym. Tę propozycję będzie przedstawiać posłanka Gabriela Masłowska z klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA