REKLAMA

Jakie pytania w referendum ws. konstytucji?

 • Autor: PAP/AT
 • 28 lutego 2018 10:37
Jakie pytania w referendum ws. konstytucji? Stulecie odzyskania niepodległości jest najlepszym momentem do przeprowadzenia referendum - powiedział Paweł Mucha (fot.shutterstock)

To, czego będą dotyczyły pytania w referendum w sprawie konstytucji, to będą decyzje pana prezydenta, natomiast pewne obszary zagadnień są już dość prawdopodobne - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 • Stulecie odzyskania niepodległości jest najlepszym momentem do przeprowadzenia referendum - powiedział Mucha.
 • Chcemy sprawić, by głos obywateli był mocny - zaznaczył.
 • Uważamy, że fundamentalne sprawy dotyczące np. ochrony zdrowia, systemu emerytalnego mogłyby być przedmiotem referendum - dodał.

Prezydencki minister pytany był przez "Dziennik Gazetę Prawną" o to, czy jest pewien, że odbędzie się referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji. "Jestem o tym przekonany, zwłaszcza po rozmowach prezydenta i moich z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, liderami większości parlamentarnej oraz senatorami. Wynika z nich, że w Senacie jest większość gotowa przychylić się do wniosku o referendum" - powiedział.

Pytany, czy będzie to referendum dwudniowe, Mucha zaznaczył, że "o tym będziemy rozstrzygać przy okazji przygotowywania prezydenckiego wniosku do Senatu".

"Dzisiaj sytuacja jest o tyle nowa, że po nowelizacji kodeksu wyborczego pierwsza tura wyborów samorządowych może być 21 października, 28 października lub 4 listopada" - podkreślił. "Prezydent, decydując o terminie referendum, musi brać pod uwagę także wyborczy kalendarz samorządowy i to jest teraz przedmiotem konsultacji politycznych" - dodał.

"Podtrzymujemy zdanie, że stulecie odzyskania niepodległości jest najlepszym momentem do przeprowadzenia referendum" - powiedział Mucha. Dodał, że to, czego będą dotyczyły pytania w referendum, "to będą decyzje pana prezydenta, natomiast pewne obszary zagadnień są już dość prawdopodobne".

Jak mówił minister, "można się spodziewać na przykład pytania o gwarancje podmiotowości Polski w Unii Europejskiej". "Sformułowaliśmy już ok. 60 pytań, wybierzemy ok. 10, które znajdą się we wniosku do Senatu. Na pewno powinno to być pytanie o to, czy Polacy chcą nowej konstytucji, czy zostawienia obecnej bez zmian, a może jej korekty" - powiedział Mucha.

Przyznał, że prezydent "rozważa obecnie, które z zagadnień wskazanych w toku konsultacji przez społeczeństwo, a sformułowanych w drodze pytań przez naszych ekspertów powinny się znaleźć na liście pytań referendalnych. Konsultacje nie są zamknięte" - podkreślił Mucha. Dodał, że "pytania mogą dotyczyć takich spraw jak ochrona praw nabytych, problematyka rodziny, systemu opieki zdrowotnej czy innych doniosłych społecznie obszarów. Jednym z nich jest obszar demokracji partycypacyjnej".

"Chcemy sprawić, by głos obywateli był mocny. Uważamy, że fundamentalne sprawy dotyczące np. ochrony zdrowia, systemu emerytalnego mogłyby być przedmiotem referendum" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • myś 2018-03-16 15:55:56
  Referendum powinno zawierać tylko jedno pytanie: czy jesteś za nową konstytucją, czy za tą z 1997 roku? Przed referendum należy opracować nową konstytucję, zapoznać z tą konstytucją wszystkich Polaków, a potem ogłosić referendum. Najważniejszego dokumentu w państwie nie wolno traktować jak randki w ciemno.
 • Stolczysław Stary 2018-02-28 20:51:15
  Obawiam się, że nowa konstytucja będzie przesiąknięta indoktrynacją korporacji watykańskiej i bez sprzecznie oddająca władzę ustawodawczą w niezaprzeczalną przodującą siłę narodu - Komitet Centralny Episkopatu Polski wraz z jego przybudówkami Podstawowymi Organizacjami Parafialnymi. Alleluja i do przodu...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA