REKLAMA

Jan Karski zostanie awansowany do stopnia generała

  • Autor: GP
  • 07 grudnia 2016 09:40
Jan Karski zostanie awansowany do stopnia generała Pomnik Jana Karskiego znajduje się na warszawskim Muranowie. (fot.:Szczebrzeszynski/wikiperdia.org/domena publiczna)

• Prezydent Andrzej Duda podniesie do rangi generała Jana Karskiego.
• Awansowany był kluczową postacią informowania świata o zbrodni holokaustu, którą na narodzie żydowskim dokonała III Rzesza Niemiecka w czasie II Wojny Światowej.

W środę (7 grudnia) o godz. 14 prezydent Andrzej Duda dokona uroczystego awansu pośmiertnego osoby Jana Karskiego. Porucznik zostanie podniesiony do rangi generała.

Jan Karski (pseudonim "Witold") był Polakiem i Amerykaninem urodzonym w 1914 roku. Z zawodu był prawnikiem, dyplomatą, pracował m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ) II Rzeczpospolitej.

Jego osoba zasłynęła w świecie, gdy w okresie II Wojny Światowej dokonał heroicznego czynu i jako emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego poinformował świat o holokauście. Za tę bohaterską postawę został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Izrael uhonorował go tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku.

Na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, które uhonoruje jego osobę przemówi Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA