REKLAMA

Jan Rulewski przyszedł do Senatu w stroju więziennym: Polska zamienia się w zakład karny

 • Autor: PAP/AT
 • 21 lipca 2017 11:00
Jan Rulewski przyszedł do Senatu w stroju więziennym: Polska zamienia się w zakład karny Senator PO Jan Rulewski wystąpił w stroju przypominającym więzienny drelich (Jan Rulewski, fot.senat.gov.pl/Katarzyna Czerwińska)

Senator PO Jan Rulewski pojawił się w Senacie w stroju przypominającym więzienny drelich. - Zakłada karny to dzisiaj przede wszystkim szalejący prokurator, który zwie się ministrem sprawiedliwości, postać Polski to dzisiaj nie Temida, to prokurator Ziobro - powiedział, kładąc na mównicy blaszany kubek.

• Senator PO wystąpił w stroju przypominającym więzienny drelich, na głowie miał czapkę. W strój miał wpiętą białą różę, a na mównicy postawił blaszany kubek.

• Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny - powiedział podczas senackiej debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym.

• Jako sprawozdawca mniejszości komisji wystąpił o odrzucenie ustawy o SN.

Senator PO wystąpił w stroju przypominającym więzienny drelich, na głowie miał czapkę; w strój miał wpiętą białą różę, a na mównicy postawił blaszany kubek.

Rulewski jako sprawozdawca mniejszości senackiej komisji powiedział, że w imieniu senatorów PO ma obowiązek przedstawić wniosek o odrzucenie ustawy o SN. "Jest to wniosek mniejszości, ale jest to wniosek tysięcy, setek tysięcy ludzi w Polsce, którzy ten wniosek wspierali" - powiedział Rulewski. Jak mówił, odrzucenie ustawy to wniosek "ludzi życzliwych w Europie, którzy pragną, aby już nigdy na Odrze nie były słupy graniczne".

"Twierdzimy, że Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny" - powiedział Rulewski. "Zakłada karny to dzisiaj przede wszystkim szalejący prokurator, który zwie się ministrem sprawiedliwości, postać Polski to dzisiaj to nie Temida, to prokurator Ziobro" - powiedział senator PO. Ocenił, że "Polską rządzi prokurator i strach". Przekonywał, że ustawy PiS dot. sądownictwa są "zakodowane przede wszystkim na strach, żeby pozbawić ludzi ich autonomii".

Czytaj też: PO: Jesteśmy poddawani naciskowi politycznemu

Jak przypomniał Rulewski, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zaczęło się od zawieszenia prawa, a potem później mówiono, że to jest surowe prawo, ale prawo". "My senatorowie mamy obowiązek wobec tego nowego pokolenia odpowiedź na pytanie czy symbolem polski będzie drelich czy biała róża" - mówił senator PO.

Rulewskiemu odpowiedział Marek Pęk (PiS), który zaznaczył, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest "absolutnie jedną z najważniejszych reform, które obiecaliśmy społeczeństwu i na którą społeczeństwo czeka". "Zasadniczą cechą tej reformy jest przywrócenie właściwego podziału władzy, który polega na tym, że władza ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza nawzajem się kontrolują, hamują i równoważą. W obecnym systemie władza sądownicza nie jest równoważona przez żadną inną władzę (...) co ugruntowało system korporacyjny, szkodliwy dla demokracji" - mówił Pęk.

Po wystąpieniu Pęka senatorowie PO skandowali: "Wolne sądy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • Kazimierz Sendorek 2017-07-23 00:55:31
  Czy panowie: Aleksander, plakaciarz, Misio, Czesław, Stacho G.-Stańczyk, w pasiakach wam do twarzy byliby uprzejmi przedstawić sie z imienia i nazwiska. W obecnej sytuacji pseudonimami (nickami) posługują sie tylko tchórze.
 • EuPi 2017-07-22 20:31:36
  Niektórzy z Was lub Waszych bliskich nie interesują się na co dzień polityką. Być może uważają, że obrona Trybunału, praworządności, czy zrównoważonego budżetu to temat polityków, oderwany od codziennych, ludzkich spraw. Przyszedł czas, gdy zaangażowanie każdego z Was (lub jego brak) może zdecydować o losach naszego kraju. Zamach na Sąd Najwyższy, którego dokonuje Zbigniew Ziobro, dotknie każdego Polaka. Po pierwsze, Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów parlamentarnych i referendum. Podporządkowani Zbigniewowi Ziobrze sędziowie mogą zapewnić PiS-owi władzę na wiele lat, niezależnie od głosów wrzuconych przez Was do urn wyborczych. Po drugie: jakie bezpieczeństwo prawne będzie miał obywatel stający przed dowolnym sądem, jeśli zarówno sędzia, prokurator jak i radca prawny będą całkowicie uzależnieni od humoru Zbigniewa Ziobry? Za chwilę możemy żyć w kraju, w którym przed sądem wygrywa nie strona, która ma rację, lecz ta, która ma lepsze poglądy polityczne. - Czy zasądzenie alimentów dla samotnej matki ma zależeć od poglądów politycznych sędziego, adwokata lub pozwanego? - Jaką sprawiedliwość znajdzie molestowane dziecko, jeśli oprawcą będzie bliski aktywnego zwolennika „dobrej zmiany”? - Gdzie będzie szukać ochrony żona bita przez radnego z PiS? - Czy dochodząc odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie z pracy lub wypadek komunikacyjny chcecie, by zastraszony lub lojalny wobec PiS sędzia wydawał wyrok na podstawie Waszych preferencji politycznych?
 • EuPi 2017-07-22 20:27:08
  Tyle policji widziałem w stanie wojennym. Niektórzy z Was lub Waszych bliskich nie interesują się na co dzień polityką. Być może uważają, że obrona Trybunału, praworządności, czy zrównoważonego budżetu to temat polityków, oderwany od codziennych, ludzkich spraw. Przyszedł czas, gdy zaangażowanie każdego z Was (lub jego brak) może zdecydować o losach naszego kraju. Zamach na Sąd Najwyższy, którego dokonuje Zbigniew Ziobro, dotknie każdego Polaka. Po pierwsze, Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów parlamentarnych i referendum. Podporządkowani Zbigniewowi Ziobrze sędziowie mogą zapewnić PiS-owi władzę na wiele lat, niezależnie od głosów wrzuconych przez Was do urn wyborczych. Po drugie: jakie bezpieczeństwo prawne będzie miał obywatel stający przed dowolnym sądem, jeśli zarówno sędzia, prokurator jak i radca prawny będą całkowicie uzależnieni od humoru Zbigniewa Ziobry? Za chwilę możemy żyć w kraju, w którym przed sądem wygrywa nie strona, która ma rację, lecz ta, która ma lepsze poglądy polityczne. - Czy zasądzenie alimentów dla samotnej matki ma zależeć od poglądów politycznych sędziego, adwokata lub pozwanego? - Jaką sprawiedliwość znajdzie molestowane dziecko, jeśli oprawcą będzie bliski aktywnego zwolennika „dobrej zmiany”? - Gdzie będzie szukać ochrony żona bita przez radnego z PiS? - Czy dochodząc odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie z pracy lub wypadek komunikacyjny chcecie, by zastraszony lub lojalny wobec PiS sędzia wydawał wyrok na podstawie Waszych
 • Czeslaw 2017-07-21 17:20:48
  Czy mozna tych z opozycji traktowac powaznie. Jak nie zlodzieje to przebierancy.
 • Aleksander 2017-07-21 16:06:31
  Do plakaciarz: nawet się już odpowiednio ubrał
 • w pasiakach wam do twarzy 2017-07-21 15:38:05
  sPOkojnie panie senatorze - jeszcze tej lipy państwa teoretycznego ch... d.... i kamieni kupy nie osądzono....
 • Stacho G.-Stańczyk 2017-07-21 13:26:19
  Zanim uwaga, najpierw cytata: ""Jest to wniosek mniejszości, ale jest to wniosek tysięcy, setek tysięcy ludzi w Polsce, którzy ten wniosek wspierali" - powiedział Rulewski. Jak mówił, odrzucenie ustawy to wniosek "ludzi życzliwych w Europie, którzy pragną, aby już nigdy na Odrze nie były słupy graniczne"." To marzenie senat. Rulewskiego o braku slupów granicznych na Odrze jest absolutnie podporządkowane niemieckiej, odwiecznej polityce "Drang nach Osten". Czyżby senat. Rulewski o tym nie wiedział, czy - jak to powiada p. Janusz Korwin - Mikke - "rżnie głupa"? Tak, czy inaczej wybraliśmy sobie osobliwych senatorów!!!
 • Misio 2017-07-21 13:02:57
  Bardzo przepraszam, ale panu senatorowi Rulewskiemu, człowiekowi skądinąd dla Polski bardzo zasłużonemu, chyba coś na dekiel padło.
 • plakaciarz 2017-07-21 12:28:23
  Panu Rulewskiemu mogę podać adres gdzie przyjmują i badają wybitni psycholodzy i psychiatrzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA