REKLAMA

Jan Szyszko: Organizacja szczytu klimatycznego na Śląsku byłaby ciekawym pomysłem

  • Autor: PAP/jm
  • 12 lutego 2017 12:43
Jan Szyszko: Organizacja szczytu klimatycznego na Śląsku byłaby ciekawym pomysłem Wiceminister Śląska uważa, że Śląsk jako organizator szczytu klimatycznego w 2018 r. ma kilka atutów.(fot. PTWP)

• Chęć zorganizowania szczytu klimatycznego COP24 w 2018 r. wyraziły m.in. Katowice i Gdańsk.
• Zdaniem Jana Szyszko, ministra środowiska, Śląsk ma kilka atutów, które mogłyby zachęcić do powierzenia mu miana organizatora tej imprezy.
• Przypomniał jednak, że nic nie jest przesądzone i kolejne miasta również myślą o zgłoszeniu swoich kandydatur.

- Katowice są interesujące, bo tam jest węgiel, tam są górnicy, tam możemy pokazać nowe technologie - wydobycia i spalania węgla. Wydaje mi się, że byłoby to pouczające dla całego świata - zobaczyć to, co się w Polsce dzieje, jaka jest nasza specyfika. Jestem pragmatykiem i uważam, że gdyby sekretariat konwencji klimatycznej wybrał Śląsk, nie byłoby źle - podkreślił szef MŚ.

Minister dodał, że najprawdopodobniej na wiosnę do Polski przyjadą przedstawiciele sekretariatu konwencji klimatycznej, którzy wybiorą organizatora z zaproponowanych przez resort środowiska kandydatur.

Na razie nie znamy polskiego miasta-gospodarza, które zorganizuje szczyt. Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że swoje kandydatury zgłosiły na razie dwa miasta - Gdańsk i Katowice. Dodał, że do resortu docierają sygnały, iż nad organizacją imprezy zastanawiają się też kolejne - m.in. Warszawa, Poznań i Wrocław.

Szyszko podkreślił, że konferencja w 2018 r. będzie bardzo istotna, ponieważ wyznaczy konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. Minister tłumaczył, że Polska podczas szczytu klimatycznego będzie chciała pokazać innym państwom, jak prowadzić do neutralności emisji gazów cieplarnianych (czyli równowagi między emisją CO2 a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy), posługując się innowacyjnymi technologiami.

Minister zapowiedział, że nasz kraj zaprezentuje m.in. projekt leśnych gospodarstw węglowych, których pilotaż ma ruszyć w tym roku. Chodzi o to, że przy odpowiednim zagospodarowaniu lasu, np. przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, mogą one kumulować więcej węgla organicznego.

Więcej czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • wszyscywszystkowiedzą 2017-02-12 17:10:35
    Niech Pan Szyszko lepiej Śląska nie pokazuje, tylko tam gdzie są piaski, laski i karaski, woda czysta a trawa zielona. Bo, jak po Śląsku rozjadą się wścibscy dziennikarze z ZDF, pokierowani oczywiście przez agenta Lisa, który już na nich czeka, to zobaczą smog w Krakowie i innych miastach i cała teoria obrony przed karami, weźmie w łeb.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA