REKLAMA

Janusz Korwin-Mikke nie wyklucza interwencji armii przez spór wokół TK

 • Autor: GP
 • 09 marca 2016 11:36

• W komentarzu do sprawy Trybunału Konstytucyjnego Janusz Korwin-Mikke nie wyklucza, że sytuację będzie musiała rozwiązać armia.
• Polityk zaznacza, że Trybunał może orzec tylko w oparciu o starą ustawę. Tylko tak uniknie popadania w sprzeczność.

Europoseł, a zarazem lider partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke na kanale internetowym partii opisał, jak widzi sytuację w Polsce. W ocenie Korwina, spór polityczny między PiS, a opozycją ma realną szansę stać się tak zażartą różnicą zdań, że do zatrzymania agresji będzie potrzebna interwencja wojska.

- Rzeczpospolita jest na krawędzi rozpadu - diagnozuje Korwin-Mikke. - Jeśli TK orzeknie, że ustawa o TK jest sprzeczna z konstytucją, a rząd tego nie uzna, to powstanie sytuacja, gdy będziemy mieć dwa porządki prawne.

Przeczytaj: Niemiecka prasa o sytuacji TK w Poslce

- Zasada demokracji polega na tym, że większość może robić wszystko. Więc PiS-owska większość robi wszystko co chce, w tym momencie wszystko, żeby zniszczyć działanie Trybunału Konstytucyjnego - precyzuje genezę sporu Korwin. - Mówię to z wielkim bólem serca, bo pamiętam wiele spraw, gdy prof. Rzepliński się ze mną spierał. Większość sędziów ma lekkie skrzywienie lewicowe i dlatego stałem po przeciwnej stronie. Jednak w tym wypadku muszę się zgodzić z prezesem Trybunału - dodał.

W ocenie polityka jedyną możliwą drogą orzekania dla TK jest oparcie wyroku o starą ustawę, którą znowelizowano w grudniu. - Gdyby Trybunał Konstytucyjny zastosował się do nowej ustawy autorstwa PiS, a następnie na tej podstawie orzekł, że ta ustawa jest sprzeczna z Konstytucją to tym samym to orzeczenie byłoby nieważne - precyzuje europoseł.

Przeczytaj: Rząd nie bierze opinii instytucji europejskich za wyrocznię

Korwin podsumowuje, że woli prawo złe, niż żeby nie obowiązywało żadne prawo. - Ludzie chcą żyć normalnie w kraju, w którym jest normalność, a nie spory partyjne z obu stron - konkluduje Korwin-Mikke.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-03-12 16:54:37
  Janusz Korwin-Mikke mógłby przestać pisać do "Angory" Stworzyłby jedno miejsce pracy. I zadeklarować, że nie będzie obrzucać demonstrantów pomidorami.
 • Ewa 2016-08-16 10:17:36
  Nie rozumiem kto tu rzadzi? Polski Rzad czy opzycja? Co to za demokracja? KOD broni Polakow przed Rzadem, ktorego wiekszoscia glosow ci sami Polacy wybrali? Brak poszanowania ustalonych zasad oslabia panstwo i inni zacieraja rece i juz szykuja nastepne " rozbiory"! Jezeli rzad nie moze prowadzic " swojej" polityki , to po co te wybory?
 • Mska 2016-03-12 19:02:31
  a może Policja rozwiąże problem z Korwinem Mikke bo wzywa do zamieszek i złamania prawa .Zaczynał karierę od więzienia i skończy w więzieniu.
 • GIENEK 1356 2016-03-10 17:19:13
  OPINIA WYRAZONA PRZEZ KORWINA UJAWNILA KIM NAPRAWDE JEST -ZNISZCZYL SIEBIE JAKO ZAUFANEGO POLITYKA ZADEN CZLOWIEK O POLSKICH KORZENIACH OD TERAZ NIE BEDZIE NA NIEGO GLOSOWAL PONIEWAZ POPARL LUDZI BEZ POLSKICH KORZENI -NAIPIERW SUWERENNA POLSKA PUZNIEJ KASA
 • jo 2016-03-10 08:35:18
  Takiego głosu rozsądku się nie spodziewałem. Brawo, pełna zgoda. Szkoda, że Pana nie ma w parlamencie, zdominowanym przez wichrzycieli z dwóch plemion o jednej przecież genezie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA