REKLAMA

Janusz Lewandowski poprowadzi Platformę Obywatelską w Parlamencie Europejskim

  • Autor: PAP/GP
  • 27 stycznia 2016 14:49
Janusz Lewandowski poprowadzi Platformę Obywatelską w Parlamencie Europejskim Po krytycznej ocenie debaty w PE europosłowie PO zapowiedzieli, że będą rozmawiać z zarządem swojej partii na temat zmiany strategii wobec działań PiS. (fot. twitter.com)

· Były polski komisarz UE, europoseł Janusz Lewandowski został nowym szefem delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim.
· Decyzja jest związana z przebiegiem debaty o Polsce w Strasburgu. PO ma być teraz "twardszą opozycją" wobec PiS na forum unijnym.

- Przygotowujemy się do następnego etapu. Sytuacja wymaga zmian i zupełnie innego podejścia. To jest reakcja na tę debatę i na to, co się stało po tej debacie - powiedział w środę (27 stycznia) Jan Olbrycht, dotychczasowy szef delegacji PO w europarlamencie.

Platforma Obywatelska została skrytykowana przez część obserwatorów za sposób, w jaki uczestniczyła w zorganizowanej 19 lutego debacie w PE na temat sytuacji w Polsce. Zdaniem krytyków występujący w imieniu PO Olbrycht wypowiadał się zbyt łagodnie.

- Ta debata i reakcja na tę debatę pokazała, że mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją. Przeciwnik polityczny dyktuje zupełnie nowy typ walki. Nie dyktuje debaty politycznej, sporu politycznego, tylko dyktuje bardzo ostre warunki. W związku z tym trzeba się dostosować do sytuacji - tłumaczy zmianę Olbrycht.

Przeczytaj o gotowości PO do współpracy z Nowoczesną.

Decyzja została podjęta przez europosłów PO w poniedziałek wieczorem, po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego szefa delegacji. Jak wyjaśnił Olbrycht, chciał w ten sposób umożliwić "przegrupowanie w szeregach".

- Ktoś taki jak ja idzie w inne miejsce, ktoś inny, kto ma innego typu temperament polityczny, prezentuje inny typ przywództwa, idzie do przodu - podkreślił.

Po krytycznej ocenie debaty europosłowie PO zapowiedzieli, że będą rozmawiać z zarządem swojej partii na temat zmiany strategii wobec działań PiS na arenie międzynarodowej. Mówił o tym właśnie Lewandowski, który ocenił jednocześnie, że premier Beata Szydło swoim wystąpieniem w Strasburgu zachęciła do kontynuowania rujnującego wizerunek Polski spektaklu. Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się porozmawiać z byłym komisarzem.

Olbrycht podkreślił, że to do niego należała decyzja, by w czasie debaty nie atakować działań PiS, a rzetelnie je krytykować. Zdaniem PO obecnie rządzący nie wykorzystali szansy na współpracę na arenie międzynarodowej.

- W związku z tym, że druga strona zareagowała bardzo ostro, PO zmienia taktykę, będzie ona bardzo podobna do tej, jaką prowadzimy w kraju - zaznaczył były już szef delegacji Platformy w PE.

Nie chciał jednak powiedzieć, czy PO opowie się za przyjęciem przez PE rezolucji na temat Polski. W ubiegłym tygodniu decyzję o jej przyjęciu zablokowała Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie PO i PSL.

Olbrycht powtórzył, że jego ugrupowanie dało ultimatum dwóch tygodni na przyjęcie ślubowania przez prezydenta Andrzeja Duda od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o trzy osoby, których wyboru nie zakwestionował TK.

Olbrycht został szefem delegacji Platformy do Parlamentu Europejskiego w lipcu 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • sonia1940 2016-01-28 09:16:00
    P. Lewandowski, już dosyć zaszkodziłeś Polsce i Polakom, siedz cicho , bo nawet twoi nie wybrali ciebie na europosła. nic nie pomoże twoje knowanie,jak nie podoba się w Polsce, zawsze możesz wyjechać do swojej ojczyzny, ale pluć na nas nie pozwolimy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA