REKLAMA

Jarosław Gowin: Liczymy się z tym, że Trybunał Konstytucyjny nakaże doprecyzować ustawę o IPN

  • Autor: PAP/AT
  • 06 marca 2018 10:38
Jarosław Gowin: Liczymy się z tym, że Trybunał Konstytucyjny nakaże doprecyzować ustawę o IPN Izrael to nasz strategiczny sojusznik - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot.nauka.gov.pl)

Powinniśmy jak najszybciej zakończyć spór z Izraelem. Niezależnie od stanowiska TK wobec ustawy o IPN - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak mówił Gowin w radiowej Trójce, "liczymy się z tym, że Trybunał Konstytucyjny nakaże doprecyzować tę ustawę, bądź co najmniej przedstawi jej wiążącą interpretację". Jednak - jego zdaniem - niezależnie od orzeczenia "powinniśmy jak najszybciej zakopać wszelkie obszary sporu z Izraelem. To jest nasz strategiczny sojusznik".

"Ze względu na to, co spotkało naród żydowski podczas drugiej wojny światowej uważam, że cały cywilizowany świat powinien się z tym państwem i z wrażliwością środowisk żydowskich na całym świecie bardzo poważnie liczyć" - powiedział Gowin.

Czytaj też: Prezydent: Mam nadzieję, że decyzja TK pomoże załagodzić kryzys w relacjach polsko-izraelskich

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa, oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jaroslaw1 2018-03-07 13:07:02
    Na podstawie jakiego artykułu konstytucji tzw TK ma sie wypowiadać?
  • Stach Ostróżka 2018-03-06 10:54:46
    Zanim uwaga, najpierw cytata: ""Ze względu na to, co spotkało naród żydowski podczas drugiej wojny światowej uważam, że cały cywilizowany świat powinien się z tym państwem i z wrażliwością środowisk żydowskich na całym świecie bardzo poważnie liczyć" - powiedział Gowin." I święta jego racja. Po przyjęciu traktatów lizbońskich, Sejm i Senat powinny przyjąć do wiadomości, że - w nowej sytuacji prawnej - wszelkie projekty ustaw przed ich głosowaniem byłoby celowe przekazać do akceptacji U E oraz ambasadzie naszych przyjaciół z Izraela. Po takiej obróbce nawet USA będą je uznawać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA