REKLAMA

Jarosław Gowin: Nie ma szans na odrzucenie prezydenckiego weta ws. sądów

 • Autor: PAP/AT
 • 07 sierpnia 2017 06:45
Jarosław Gowin: Nie ma szans na odrzucenie prezydenckiego weta ws. sądów (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował, że poprze w głosowaniu weto prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie sądów.

Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" (wydanie poniedziałkowe), że poprze w głosowaniu weto prezydenta Dudy w sprawie sądów. I dodaje, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, Polsce groziłby powyborczy chaos.

Jarosław Gowin podkreślił, że nie ma szans na odrzucenie w tym Sejmie prezydenckiego weta.

"Moja deklaracja jest jasna: ani ja, ani moi posłowie nie zagłosujemy za odrzuceniem weta. Nie sądzę zresztą, by do takiego głosowania doszło. Powinniśmy uszanować stanowisko głowy państwa" - powiedział Gowin.

Polityk jest przekonany, że prezydencki projekt reformy wymiaru sprawiedliwości będzie zbliżony do tego, jaki przedstawił PiS, ale pozbawiony jego poważnych wad. Gowin obawia się, że jesienią, kiedy prezydent ma przedstawić projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa i wróci dyskusja na temat reformy wymiaru sprawiedliwości - wrócą także spory i napięcia społeczne.

Jarosław Gowin przestrzega przed przedterminowymi wyborami w Polsce."W tej kampanii przeciwko obozowi prawicy wtoczone zostałby potężne armaty, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Końcowy wynik prawicy byłby w takiej sytuacji znacznie gorszy niż sondaże. Najlepszym razie czekałby nas powyborczy chaos. Tymczasem sytuacja międzynarodowa jest tak trudna, że w tej chwili najważniejsze, co powinien robić odpowiedzialny polityk, to zapewnić Polsce stabilność" - podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • qwert 2017-08-11 21:48:21
  Do Bereza Kartuska: wolę magistra Ziobrę od dla naprzykładu "profesora" Hartmana, czy "profesora" Bartoszewskiego (bez ukończonych studiów). A kto teraz zasiada np w radach adwokackich? Można być pewnym, że nie ma tam ludzi, którzy mają status TW?
 • Bereza Kartuska 2017-08-08 16:07:12
  Do qwert: W USA nie ma ministra sprawiedliwości, tylko prokurator generalny o ograniczonych kompetencjach. Jak sobie wyobrażasz wybory sędziów? Przez konkurs piękności? Przez prezentacje programów politycznych? Czy może wolisz żeby magister Ziobro powoływał profesorów na odpowiednie stanowiska?
 • qwert 2017-08-08 15:55:55
  Do Bereza Kartuska: nadzór społeczeństwa nad sejmem polega właśnie na możliwości niewybrania tego posła, który wg opinii na to stanowisko się nie nadaje. Można też odwołać posła (chociaż chyba nie było takiego przypadku). A kto wybiera i ocenia sędziów (nie mam tu na myśli opisów ich wyskoków)?W Stanach minister sprawiedliwości jest również prokuratorem generalnym. A kto tam wybiera prokuratorów? Więc ostrożnie z takimi uogólnieniami.
 • Bereza Kartuska 2017-08-08 15:45:35
  Do qwert: Sejm nie jest nadzorowany przez społeczeństwo a jedynie przez nie wybierany. Rząd jednak w zadnym demokratycznym kraju nie ma nadzoru nad władzą sadowniczą jak to chce wprowadzić PIS. Co do nadzoru sadu przez społeczeństwo, ma to tylko w okrojonej wersji miejsce w USA gdzie sędziów okręgowych się wybiera bezpośrednio. Co do Gowina, też go nie lubię. Dla mnie mógłby nie istnieć ale w tym przypadku ma rację.
 • qwert 2017-08-08 15:36:13
  do berezy kartuskiej: władza sądownicza musi być nadzorowana przez społeczeństwo! nie ma to nic wspólnego likwidacją trójpodziału władzy! w końcu sejm jest nadzorowany przez społeczeństwo i nikt nie plecie idiotyzmów o utracie niezależności władzy ustawodawczej. A co do wypowiedzi Gowina: dla mnie to zwykła glizda, mentalnośc platformiana. nie potrafi wypowiedzieć prostego zdania bez tego "emememem" , ale za to przy każdej okazji zaznacza swoją odrębność od zdania PiS. A znalazł robotę na następne kilka lat dzięki PiS. Wydaje się typem tego samego rodzaju co Sikorski. Zresztą i Sikorski i Giertych byli ministrami u Kaczyńskiego!
 • Bereza Kartuska 2017-08-07 12:29:04
  Do Cyborg28: Jeżeli przejęcie nadzoru nad władzą sądowniczą przez władzę wykonawczą nazywasz sanacją to jest to taka sama sanacja jak przed wojną, z zamachem majowym i Berezą Kartuską. Głęboka reforma sądownictwa jest niezbędna ale nie może się odbyć przez likwidację trójpodziału władzy, która jest przecież podstawowym filarem demokracji.
 • Cyborg28 2017-08-07 11:45:55
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Wicepremier Jarosław Gowin deklaruje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" (wydanie poniedziałkowe), że poprze w głosowaniu weto prezydenta Dudy w sprawie sądów. I dodaje, że gdyby doszło do przedterminowych wyborów, Polsce groziłby powyborczy chaos." A teraz uwaga: Weto prezydenta zawiera zastrzeżenie o 3/5 głosów, co dla każdego czytelnika oznacza, iż w sądownictwie wszystko zostanie po staremu, ponieważ ani ten Sejm, ani następny nie zbierze takiej ilości głosów, która jest potrzebna do sanacji pracy sądów nie zreformowanych od ustaleń w Magdalence.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA