REKLAMA

Jarosław Gowin: Nowela ustawy o IPN nie zaciąży na polskiej polityce zagranicznej

  • Autor: PAP/AT
  • 08 marca 2018 10:50
Jarosław Gowin: Nowela ustawy o IPN nie zaciąży na polskiej polityce zagranicznej Jest trwałe oczekiwanie strony amerykańskiej, że rozwiążemy problem nowelizacji ustawy o IPN - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot.nauka.gov.pl)

Rząd zrobi co trzeba, żeby problem w stosunkach polsko-amerykańskich zniknął - zapewnił wicepremier Jarosław Gowin.

Portal Onet.pl podał, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz - do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać. Według Onetu istnienie ultimatum miała potwierdzać notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, sporządzona dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Informacje te zdementowała we wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. "Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem" - podkreśliła Nauert.

Gowin był pytany w TVN24 o stan stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi. "Uważam, że te stosunki są bardzo dobre. Intensywność relacji z ekipą obecnego prezydenta jest bardzo duża" - odparł Gowin. Przypomniał też ostatnie wizyty w Polsce Donalda Trumpa i sekretarza stanu Rexa Tillersona.

"Mówię to nie po to, żeby bagatelizować rysę, która się pojawiła na tych stosunkach. To nie jest nic więcej niż rysa, ale to jest trwałe oczekiwanie strony amerykańskiej, że rozwiążemy problem nowelizacji ustawy o IPN" - zaznaczył minister nauki.

Czytaj też: Burza wokół stosunków Polski z USA. Premier zabrał głos

Dopytywany ocenił też, że "konsultowanie" zmian w nowelizacji o IPN z amerykańskim Departamentem Stanu i Izraelem byłoby "czymś nieakceptowalnym". "Jesteśmy suwerennym państwem" - oświadczył Gowin.

"Na pewno rząd zrobi to co trzeba, żeby problem w stosunkach polsko-amerykańskich zniknął (...) Ustawa o IPN-ie nie zaciąży długofalowo na polskiej polityce zagranicznej" - zapewnił wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szok 2018-03-09 08:34:32
    Ta ustawa niepotrzebna nikomu całkowicie izoluje nasz kraj.Każdy kto tego nie widzi to jest ślepy albo głuchy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA