REKLAMA

Jarosław Gowin o gospodarce opartej na wiedzy i innowacji

  • Autor: PAP/GP
  • 28 stycznia 2016 15:19
Jarosław Gowin o gospodarce opartej na wiedzy i innowacji Wicepremier uważa, że istnieje problem nierównowagi geograficznej w gremiach oceniających projekty ubiegające się o granty naukowe. (fot. jgowin.pl)

Za kilka tygodni rząd ogłosi plan nowego otwarcia gospodarczego, zakładający oparcie polityki gospodarczej w jak największym stopniu na innowacjach i nauce - zapowiedział w czwartek (28 stycznia) w Brukseli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Chcemy politykę gospodarczą oprzeć w jak największym stopniu na innowacjach, nowoczesnych technologiach i na polskiej nauce - powiedział dziennikarzom Gowin, który spotkał się w Brukseli z komisarzem UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosem Moedasem.

Jak powiedział Gowin, jego spotkania w KE oraz w europarlamencie mają na celu przedstawienie planów polskiego rządu w sferze innowacji i badań. Dodał, że plany i inicjatywy w tej dziedzinie - jak np. powołanie Rady ds. Innowacyjności, przygotowanie "białej księgi" barier dla innowacyjności, planowane przez rząd jeszcze w lutym ulgi podatkowe dla innowacyjnych przedsiębiorców - spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Przeczytaj o wizycie w Niemczech Antoniego Macierewicza.

- Mam nadzieję, że ta wizyta rozpocznie nową fazę we współpracy polskich uczonych z instytucjami europejskimi - powiedział Gowin. Przyznał, że do tej pory, mimo dużego wysiłku poprzednich rządów i ogromnego zaangażowania środowiska naukowego, obecność polskich uczonych w programie Horyzont 2020 czy liczba otrzymanych przez nich grantów w ramach European Research Council nie oddają potencjału polskiej nauki, a zwłaszcza potrzeb polskiej gospodarki.

Zdaniem Gowina przyczyny tej sytuacji są i po stronie polskiej i po stronie europejskiej. Wskazał, że już przez poprzednią minister nauki i szkolnictwa wyższego Lenę Kolarską-Bobińską zostały podjęte działania, by rozwiązać problem niskich wynagrodzeń dla polskich uczonych, uczestniczących w projektach w ramach Horyzontu 2020 i te inicjatywy mają być kontynuowane.

Wicepremier uważa także, że istnieje problem nierównowagi geograficznej w gremiach oceniających projekty ubiegające się o granty; w tych gremiach nowe kraje UE są wyraźnie pomijane - ocenił Gowin. Jak dodał, ważne jest także to, by wbrew zapowiedziom, projekty duże nie były traktowane w sposób uprzywilejowany.

- Promowanie przez KE dużych projektów bardzo ogranicza szanse naukowców z Polski i innych nowych państw członkowskich do udziału, a zwłaszcza kierowania, tymi projektami - ocenił.

Według Gowina w Polsce są też bariery utrudniające współprace świata biznesu z naukowcami w dziedzinie rozwijania i wykorzystania innowacji.

- Niewykorzystaną rezerwą są duże spółki Skarbu Państwa. Do tej pory, poza KGHM, żadna z tych spółek nie inwestowała w obszar badań i rozwoju. Teraz ta sytuacja na pewno się zmieni. Wiemy, że taki jest plan nowego ministra skarbu - powiedział Gowin.

Poinformował, że żaden z jego rozmówców nie odnosił się do sprawy rozpoczętej przez KE procedury praworządności wobec Polski w związku z wątpliwościami co do reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA