REKLAMA

Jarosław Gowin: Reakcja Izraela wynika z przekłamań, co do treści ustawy o IPN

 • Autor: PAP/AT
 • 29 stycznia 2018 13:50
Jarosław Gowin: Reakcja Izraela wynika z przekłamań, co do treści ustawy o IPN Polska jest krajem bardzo przyjaznym państwu Izrael - powiedział wicepremier (Jarosław Gowin, fot.nauka.gov.pl)

Nasz rząd traktuje Izrael jako swojego strategicznego sojusznika, tym bardziej jestem zaskoczony reakcją strony izraelskiej i myślę, że ona wynika po prostu z przekłamań, co do treści ustawy – powiedział w poniedziałek w Gliwicach wicepremier Jarosław Gowin.

 • Sejm w piątek (26 stycznia) uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela.
 • Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać nowelizację ustawy o IPN - powiedział Gowin.
 • Polska jest suwerennym państwem i przyjaznym krajem dla Izraela – zaznaczył.

Sejm w piątek (26 stycznia) uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". W niedzielę wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela; obie strony potwierdziły, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśniania zmian w ustawie o IPN.

"Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać tę ustawę. Polska jest suwerennym krajem i dodam do tego, że jest krajem bardzo przyjaznym państwu Izrael. Zwłaszcza nasz rząd traktuje Izrael jako swojego strategicznego sojusznika, tym bardziej jestem zaskoczony reakcją strony izraelskiej i myślę, że ona wynika po prostu z przekłamań, co do treści ustawy" - powiedział Gowin na briefingu prasowym w przerwie konferencji poświęconej umiędzynarodawianiu polskiej nauki.

Czytaj też: Premier: Tragedia ofiar Holocaustu nakazuje stanowcze potępianie fałszywych świadectw

Gowin wyraził przekonanie, że niedzielna rozmowa premiera Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu, "dużo z tych nieporozumień usunęła".

"Resztę uzgodnimy w ramach międzyrządowego zespołu ekspertów. Taka współpraca jest potrzebna i Polsce i Izraelowi, mamy wspólną, piękną przeszłość - mam na myśli obecność przez stulecia licznej diaspory żydowskiej (w Polsce), przecież Polska była miejscem, do którego przybywali Żydzi z całego świata, bo tutaj znajdowali najwięcej tolerancji i zrozumienia dla swojej religii" - zaznaczył wicepremier.

Czytaj też: Sellin: Mamy prawo dopominać się o swoje. O walkę z plagą utrwalania fałszywych kodów pamięci

"Mamy też bardzo tragiczne doświadczenia z okresu II wojny światowej, zdecydowanie więcej nas łączy, niż dzieli. Wierzę, że to bolesne dla nas doświadczenie zderzenia się racji polskiego rządu i reakcji części polityków izraelskich, będzie momentem, od którego relacje polsko-izraelskie staną się w perspektywie najbliższych lat jeszcze lepsze" - powiedział Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Cyborg28 2018-01-29 23:50:47
  Do :-): Człowieku, zanim poruszysz jakąś sprawę prawną, poznaj zasady obowiązującego prawa i przedmiot sporu. Otóż w tym przypadku nie chodzi o takie mienie, które ma spadkobierców, bo ono jest u nas przekazywane spadkobiercom na mocy prawa. Chodzi tu o mienie bezspadkowe, inaczej bezdziedziczne. Takie mienie w kręgu cywilizacji łacińskiej, a więc i w Polsce, z mocy prawa należy się skarbowi tego państwa, którego właściciel był obywatelem. Koniec i kropka. Tymczasem amerykańskie organizacje żydowskie chcą wykorzystać swoje wpływy w USA i Izraelu, aby - wbrew prawu - to mienie zagarnąć dla siebie i w tym celu atakują i szkalują Polskę, co jest sprawą niespotykaną w cywilizowanym świecie.
 • :-) 2018-01-29 16:18:36
  Do pawell: Pełna zgoda. Jeżeli nie ma legalnego spadkobiercy, kamienica są nasz. Jeżeli jest, oddać w naturze lub zrekompensować i narodowość nie powinna mieć w tym przypadku żadnego znaczenia.
 • pawell 2018-01-29 15:43:13
  Do :-): Oczywiście, że tak. Tyle, że tu nie chodzi o to. W całym cywilizowanym świecie (a na pewno w całej Europie) obowiązuje zasada, że jeśli brak jest spadkobiercy (bo np. wszyscy umarli, nie mieli dzieci) to spadek przechodzi na własność Skarbu Państwa. Ale organizacje żydowskie walczą o to, żeby te majątki (bez spadkobierców) przejąć dla siebie. Tak jakby przedwojenni Żydzi nie byli obywatelami Polski tylko jakiegoś wirtualnego kraju, którego oni są przedstawicielami.
 • :-) 2018-01-29 15:21:33
  Do pawell: I co z tego? Jeżeli ktoś miał kamienicę w Polsce to powinien ją odzyskać.
 • pawell 2018-01-29 14:57:55
  Histeryczna reakcja Izraela (Żydów) nie bierze się znikąd. Nie bez znaczenia jest zbieg czasowy z ustawą 447 w USA (swoją drogą niewiele mediów poruszyło jej temat). Kluczowe jest jedno zdanie z komunikatu izraelskiego MSZ, które wezwało zastępcę polskiego ambasadora "na dywanik". Cytat: "...uniemożliwią dyskusję na temat historycznego przesłania i następstw drugiej wojny światowej" - uważa izraelskie ministerstwo." Pod słowem "następstw" kryją się żydowskie roszczenia finansowe wobec Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA