REKLAMA

Jarosław Gowin: Sprawa Tuska przed prokuraturą będzie wykorzystana do poprawy notowań PO

  • Autor: PAP/MN
  • 17 maja 2017 09:06
Jarosław Gowin: Sprawa Tuska przed prokuraturą będzie wykorzystana do poprawy notowań PO Jesteśmy bezradni w tym sensie, że prokuratura naprawdę jest niezależna - mówi o sprawie byłego premiera Jarosław Gowin. (fot. youtube.com)

Doprowadzanie Tuska przed prokuraturę zostanie wykorzystane do przedstawienia naszego obozu jako "obozu zamordystycznego" - powiedział w środę (17 maja) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

• Wzywanie byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przesłuchania do prokuratury będzie politycznie wykorzystane przez samego Tuska i PO - uważa Jarosław Gowin.

• Gowin odniósł się także do sondaży dla "Rzeczpospolitej" dotyczącego poparcia dla Andrzeja Dudy. Wicepremier uznał, że nie jest on sprawiedliwy dla prezydenta. 

Prokuratorzy z zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy smoleńskiej wezwali Tuska na 5 lipca na przesłuchanie w charakterze świadka do postępowania prowadzonego ws. niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, polegającego m.in. na nieprzeprowadzeniu w Polsce ponownej sekcji zwłok ofiar katastrofy.

Gowin, pytany w TVN24 o to, czy prokuratura, wzywając Donalda Tuska na przesłuchanie, pracuje nad poprawą notowań Platformy Obywatelskiej, odpowiedział: "Jesteśmy bezradni w tym sensie, że prokuratura naprawdę jest niezależna. Ja sobie zdaję doskonale sprawę z tego, że wzywanie Donalda Tuska przed oblicze prokuratora będzie politycznie wykorzystane przez samego Donalda Tuska i przez Platformę, żeby przedstawiać wizerunek Polski i wizerunek naszego obozu jako obozu zamordystycznego, ale z drugiej strony są niezależni prokuratorzy i oni mają prawo podejmowania decyzji, kogo wzywać".

Czytaj też: Ustawa o aptekach zdaniem Jarosława Gowina jest skandaliczna

Wicepremier, pytany, które miejsce na przesłuchania b. premiera Donalda Tuska - Warszawę czy Brukselę - by wybrał, odpowiedział: "Rozważyłbym i jedną i drugą możliwość. Przesłuchanie Donalda Tuska, Bogdana Rymanowskiego [prowadzącego rozmowę z Gowinem] czy Jarosława Gowina to jest autonomiczna decyzja prokuratora".

Gowin odniósł się także do sondażu opublikowanego na łamach "Rzeczpospolitej", według którego 64 proc. badanych twierdzi, że prezydent RP Andrzej Duda nie jest samodzielnym politykiem. "Uważam, że ten sondaż jest niesprawiedliwy dla pana prezydenta. Przez pierwszy rok realizowaliśmy te sztandarowe projekty, pod auspicjami których do wyborów prezydenckich szedł Andrzej Duda, a następnie my, jako obóz polityczny, szliśmy - trudno, żeby pan prezydent wetował tego typu ustawy" - ocenił Gowin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA