REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Konstytucja zawiera mnóstwo blokad

  • Autor: PAP/AT
  • 03 kwietnia 2017 12:22
Jarosław Kaczyński: Konstytucja zawiera mnóstwo blokad Lider PiS wziął udział w konferencji w Senacie pt. "Konstytucja Solidarności" (Jarosław Kaczyński, fot.twitter.com/pisorgpl)

Bliższa analiza obowiązującej Konstytucji wskazuje na to, że można ją śmiało nazwać konstytucją postkomunistyczną - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wziął w poniedziałek (3 kwietnia) udział w konferencji w Senacie pt. "Konstytucja Solidarności", zorganizowanej w 20. rocznicę uchwalenia obecnej ustawy zasadniczej.

"Z jednej strony - zawsze mówił o tym mój śp. brat - dobrze, że konstytucję uchwalono, bo to był jedyny moment, w którym było to możliwe. W żadnym kolejnym parlamencie takiej możliwości, realnie rzecz biorąc, nie było" - zauważył Kaczyński.

Ale - jak ocenił - to, że "konstytucja była już uchwalona w nowych okolicznościach, po tak zwanej transformacji ustrojowej, to jest jedna z niewielu jej zalet".

Czytaj też: Lewica: Upominajmy się o przestrzeganie Konstytucji

Według prezesa PiS "bliższa analiza" obowiązującej konstytucji wskazuje na to, że "można ją śmiało nazwać konstytucją postkomunistyczną". "Zawiera ona w sobie bowiem wiele elementów, które petryfikowały istniejący układ społeczny, a ten istniejący układ społeczny, był niczym innym, jak właśnie postkomunizmem w najczystszym tego słowa znaczeniu" - podkreślił Kaczyński.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku (fot,twitter.com)

"Później, kiedy zorientowano się, że te zależności sięgają także i kierunku zachodniego, zaczęto używać - chociaż można oczywiście dyskutować, czy to ma uzasadnienie - także określenia postkolonializm, ale wtedy takiego określenia nikt nie używał, wtedy mówiło się o postkomunizmie" - powiedział prezes PiS.

W jego ocenie w konstytucji jest "mnóstwo blokad, które utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają odrzucenie pewnych elementów tego społecznego systemu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2017-04-03 19:13:32
    Na tym Drogi Panie cała zabawa konstytucyjna polega: na blokowaniu. To jedna z jej wielu zalet, których posiada ten tekst więcej. Nie tylko na blokowaniu spraw Nam niemiłych, ale także np. "szeleszczących banknotem", a zatem "miłych", ale niekoniecznie takich, o których wiedza ma być dostępna dla... wszystkich. Potrafił to dostrzec i wyrazić słowem jeden z Ojców Ustawy Zasadniczej Pan Tadeusz Mazowiecki Pan, Panie Kaczyński, nawet niech się nie sili na opiniowanie Konstytucji: za "wysokie progi" Drogi Panie Ale... ...proszę próbować. Jestem więcej niż pewny, że jakakolwiek zmiana Ustawy Zasadniczej wprowadzona przez PiS, odbije się po wielokroć na partyjnych grzbietach wnioskodawców. Nienawiść, to zbyt miałka idea, tak myślęREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA