REKLAMA

Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość zdominowały media, zostawiając opozycję w tyle

  • Autor: MN
  • 30 sierpnia 2017 12:12
Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość zdominowały media, zostawiając opozycję w tyle Jarosław Kaczyński wyprzedził konkurencję pod względem obecności w mediach i zrobił to jeszcze przed publikacją tego zdjęcia (fot. Joachim Brudziński/Twitter)

W lipcu Jarosław Kaczyński królował w mediach pod względem ilości cytowań i powołań. Zdaniem analityków zawdzięcza to sądowym zawieruchom i masowym protestom na ulicach polskich miast.

• PiS pod względem obecności w mediach dwukrotnie poprawiło swój wynik i pozostawiło opozycję daleko w tyle - donosi "Press-Service. Monitoring Mediów".

• Jarosław Kaczyński pojawił się w publikacjach 20,5 tys. razy. Daleko za nim są Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru.

• Lider PiS królował również w mediach społecznościowych, osiągając wynik wyższy niż wszyscy liderzy opozycji razem wzięci. 

Sprzeciw społeczeństwa wobec planowanych zmian w sądownictwie znalazł swoje odzwierciedlenie w liczbie publikacji o partiach i ich liderach. Największym politycznym graczem okazał się Jarosław Kaczyński. To o nim było najgłośniej w tradycyjnych mediach oraz na portalach społecznościowych – twierdzą analitycy na podstawie raportu „Scena Polityczna” przygotowanego przez „Press-Service Monitoring Mediów”.

To o obozie rządzącym pojawiło się w lipcu najwięcej publikacji. Partia Jarosława Kaczyńskiego (72,9 tys.) niemal dwukrotnie poprawiła swój wynik sprzed miesiąca, co dało ugrupowaniu nie tylko pierwszą lokatę, ale i pozostawiło daleko w tyle Platformę Obywatelską (20,3 tys.). O głównej partii opozycyjnej wspominano częściej niż w czerwcu, ale to wciąż za mało, by realnie zagrozić PiS. Od dna odbiła się za to Nowoczesna (12,2 tys.), której w końcu udało się wyprzedzić Polskie Stronnictwo Ludowe (11 tys.) i Kukiz’15 (8 tys.).

Szerokiej opozycji przeciwko PiS z pewnością pomogła lipcowa zawierucha wokół projektów zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych. Przeciwnicy zarzucają partii Kaczyńskiego upolitycznienie sądów i powierzenie zbyt dużej władzy w ręce ministra sprawiedliwości. Gorący spór z sejmowych korytarzy wkrótce przeniósł się na ulice. 

Wykres nr 1. Liczba przekazów medialnych, w których pojawiły się partie polityczne i stowarzyszenia – lipiec 2017 r. (źródło: Press-Service)

Zainteresowanie mediów ugrupowaniem PiS znalazło swoje odzwierciedlenie w rankingu liderów. Jarosław Kaczyński znów skutecznie pozbył się konkurencji. W publikacjach wspomniano o nim ponad 20,5 tys. razy. To ponad dwa razy więcej niż jeszcze w ubiegłym miesiącu. Za liderem obozu rządzącego uplasowali się Grzegorz Schetyna (7,5 tys.) oraz Ryszard Petru (5,4 tys.). Tuż za podium znaleźli się Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 tys.) i Paweł Kukiz (2,3 tys.).

Wykres nr 2. Liczba przekazów medialnych, w których pojawili się liderzy partii politycznych i stowarzyszeń – lipiec 2017 r. (źródło: Press-Service)

Siłę szefa PiS widać też w zestawieniu social media. Kaczyński nie tylko wylądował na pierwszym miejscu (525,8 tys.), ale i znacznie poprawił swój wynik. Nawet zsumowane wyniki Kukiza (230, 8 tys.), Schetyny (122,3 tys.), Petru (95,3 tys.) i Kosiniaka-Kamysza (9,5 tys.) znacznie odbiegają od tych, które osiągnął lider partii rządzącej.

Wykres nr 3. Liczba informacji na temat liderów partii politycznych i stowarzyszeń w social media – lipiec 2017 r. (źródło: Press-Service)

Ekwiwalent reklamowy dla PiS wyniósł w lipcu ponad 696 mln zł. Przekazy medialne zdominowały TVN24, TVP Info i Polsat News.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA