REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Polsko-węgierska przyjaźń to droga ku wolności narodów

  • Autor: PAP/AT
  • 06 kwietnia 2018 13:50
Jarosław Kaczyński: Polsko-węgierska przyjaźń to droga ku wolności narodów Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński wzięli udział w uroczystym odsłonięcie pomnika "Memento-Smoleńsk" w Budapeszcie (fot.twitter.com/PremierRP)

Polsko-węgierska przyjaźń to wspólna droga ku temu, by nasze narody mogły decydować same o swoim losie. Ale to nie jest droga przeciw Europie, to jest wskazanie Europie właściwej drogi  - powiedział w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W piątek (6 kwietnia) premier Mateusz Morawicki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński wzięli udział w ceremonii odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej "Memento-Smoleńsk" w Budapeszcie.

"Nasza (polsko-węgierska - red.) obecna przyjaźń to jest wspólna droga ku temu, by nasze narody były narodami wolnymi, mogły decydować same o swoim losie, swoich sprawach wewnętrznych. Ale to nie jest droga przeciw Europie, to jest wskazanie Europie właściwej drogi i rola pana premiera (Orbana - red.) w tym przedsięwzięciu jest ogromna" - mówił Kaczyński podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wyraził przekonanie, że "nie da się dzisiaj myśleć o przyszłości Europy, jeżeli nie pamięta się o Węgrzech, nie pamięta się o Viktorze Orbanie, o Fideszu", partii premiera Węgier.

"Kiedy myślę o moim świętej pamięci bracie, to zawsze kojarzy mi się on z człowiekiem, politykiem, który siedzi tutaj naprzeciw mnie, z Viktorem Orbanem, bo próby zmiany tego, co próbowano nam, narodom Europy Środkowowschodniej narzucić, podjęto w dwóch państwach. I rola w tych zmianach, jaką odgrywał i odgrywa Viktor Orban, jest rolą szczególną" - mówił prezes.

Według Kaczyńskiego Orban "zabiega też o to, by nasz kontynent, by Unia Europejska stała się czymś naprawdę właściwie zbudowanym, stała się wielką siłą". "Ale - dodał - ta siła musi opierać się na sile państw narodowych, narodowej suwerenności". "I chociaż z wielkimi trudnościami, bo w Europie dominują dzisiaj inne tendencje, to ta droga jednak jest dzisiaj otwarta, ona prowadzi pod górę, jest trudna, ale idziemy nią" - powiedział.

Nawiązał też do nadchodzących wyborów w obu krajach. "Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień, dzień przyjaźni polsko-węgierskiej, będzie zapamiętany jako ten, który przyczynił się do dobrych decyzji Polaków, ale także Węgrów, tych decyzji, które mają podjąć już tak niedługo" - dodał Kaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA