REKLAMA

Jarosław Sellin: PiS nie powinien być zaskakiwany pomysłami prezydenta

  • Autor: PAP/AT
  • 12 października 2017 07:11
Jarosław Sellin: PiS nie powinien być zaskakiwany pomysłami prezydenta Sellin ma "krytyczny osąd" pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 roku (Jarosław Sellin, fot.youtube.com)

Jesteśmy środowiskiem, które od lat uznaje, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. Zmianę ustawy zasadniczej powinniśmy przygotowywać wspólnie, w dialogu - powiedział sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

"PiS nie powinien być zaskakiwany takimi pomysłami prezydenta. O pomyśle referendum nie wiedzieliśmy wcześniej" - zaznaczył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sellin pytany, czy Andrzej Duda może liczyć na wsparcie PiS w referendum konstytucyjnym.

Jak dodał, "jesteśmy środowiskiem, które od lat uznaje, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. Zmianę ustawy zasadniczej powinniśmy przygotowywać wspólnie, w dialogu".

Sellin stwierdził, że ma "krytyczny osąd" pomysłu przeprowadzenia referendum konstytucyjnego 11 listopada 2018 roku. "Jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i bardzo mi zależy, żeby w tych kluczowych dniach niczym innym nie absorbować uwagi opinii publicznej".

Zdaniem wiceministra spór MON-u z prezydentem "jest czymś naturalnym, normalnym w polityce, nawet w ramach jednego obozu". "Spory są częste na przykład na posiedzeniach Rady Ministrów, ale nie mają one wymiaru publicznego. Czyniąc dużo, spieramy się, czy dany pomysł jest lepszy czy gorszy, i czy należy go poprawić. Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest prezydent, ale zwierzchnictwo wykonuje się za pośrednictwem ministra obrony narodowej. Koncepcyjne różnice między głową państwa a szefem MON wynikają z natury rzeczy i zdarzały się wcześniej" - wyjaśnił Sellin.

Zapytany o spór prezydenta i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wiceminister stwierdził: "Spór był i jest. Reforma sądowa ruszyła w lipcu, kiedy pan prezydent podpisał się pod ustawą o sądach powszechnych, ustawą w gruncie rzeczy najważniejszą z punktu widzenia obywatela. Podzielam opinię, że dwa weta prezydenckie do kolejnych dwóch ustaw nie były potrzebne". "Ale nowe przedstawione projekty ustaw o KRS i SN są obiecujące. Jest szansa, że na następnym posiedzeniu Sejmu ustawy zostaną przegłosowane, a dokończenie reformy sądownictwa jesienią stanie się faktem" - zastrzegł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA