REKLAMA

Jarosław Sellin z wizytą na Ukrainie

  • Autor: aw/PAP
  • 24 lipca 2017 17:13
Jarosław Sellin z wizytą na Ukrainie Jarosław Sellin (fot. www.mkidn.gov.pl)

Zapoznanie się ze stanem projektów finansowanych ze środków polskiego resortu kultury - to cel wizyty wiceministra KiDN Jarosława Sellina na Ukrainie, która potrwa do środy (26 lipca). Wiceszef MKiDN odwiedzi m.in. kościół i zabytkową nekropolię w Łopatynie i Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

• Jak poinformowało MKiDN, wiceminister podczas rozpoczętej w niedzielę wizyty na Ukrainie odwiedzi kolegiatę w Żółkwi, gdzie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego prowadzi prace konserwatorskie zabytkowego fryzu zaprojektowanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

• Podczas wizyty mają zostać poruszone kwestie współpracy polskich instytucji kultury z Państwowym Rezerwatem Historyczno-Architektonicznym w Żółkwi.

 

W komunikacie resortu wskazano, że "największym i najtrudniejszym" projektem realizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego z funduszy MKiDN i Senatu RP na terenie obwodu wołyńskiego jest restauracja kolegiaty Radziwiłłowskiej w Ołyce.

"Polskiemu resortowi kultury zależy również na objęciu kompleksową opieką katedry łacińskiej pw. św. Piotra i św. Pawła w Łucku wraz z powstającym tam Muzeum Diecezjalnym. Kwestie te zostaną poruszone podczas spotkań zaplanowanych w Ołyce i Łucku" - napisano.

Jednym z etapów pobytu Sellina na Ukrainie będzie także kościół i zabytkowy cmentarz w Łopatynie. Zdaniem MKiDN działania prowadzone w Łopatynie to "jeden z przykładów bardzo dobrej współpracy współczesnych ukraińskich mieszkańców z potomkami Polaków, którzy opuścili miasteczko po II wojnie światowej i osiedlili się w Wójcicach na Dolnym Śląsku".

Podczas wizyty we Lwowie Jarosław Sellin spotka się z ukraińskimi muzealnikami, odwiedzi oddziały Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie oraz weźmie udział w polsko-ukraińskich komisjach konserwatorskich w kościele pojezuickim oraz na Cmentarzu Łyczakowskim.

Cmentarz Łyczakowski (fot.Fot. Dorota Janiszewska-Jakubiak/MKiDN)

"Strona polska zainteresowana jest pogłębieniem współpracy nie tylko w kwestii organizacji i wymiany wystaw czy wypożyczania eksponatów, ale również projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem kolekcji muzealnych oraz ochroną zbiorów" - poinformowano.

Wiceminister Sellin odwiedzi także mogiły i cmentarz wojenny we Lwowie - Cmentarz Orląt Lwowskich oraz Memoriał Żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej i kwatery żołnierzy lwowskich walczących o wolność Ukrainy, poległych w strefie operacji antyterrorystycznej ATO i na Majdanie w Kijowie, a także polskie kwatery wojenne w Hołosku, Zboiskach, Malechowie i Mościskach. Wizyta w Mościskach będzie również okazją do zapoznania się z problematyką konserwatorską malowideł ściennych w miejscowym kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Na Ukrainie z funduszy MKiDN finansowane są obecnie m.in. prace konserwatorskie kwater wojskowych (np. powstańców listopadowych, tzw. Żelazna Kompania na Cmentarzu Łyczakowskim), nowe upamiętnienia (np. nowe pochówki na cmentarzu wojskowym w Mościskach) oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA