REKLAMA

Jarosław Zieliński zapewnia, że ustawa antyterrorystyczna szybko opuści MSWiA

  • Autor: PAP/GP
  • 02 lutego 2016 16:26
Jarosław Zieliński zapewnia, że ustawa antyterrorystyczna szybko opuści MSWiA Wśród zagrożeń zewnętrznych wiceszef MSWiA wymienił, prócz terrorystów zagrożenie związane z falą uchodźców (fot.twitter.com/mswia_rp)

• Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński zapewnia, że prace nad ustawą antyterrorystyczną sa na ukończeniu. Projekt trafi do parlamentu szybko.
• Ważnym wydarzeniem ,przed którym ustawa ma być uchwalona są tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
• Wiceminister podkreślił znaczenie dobrego przygotowania w walce o bezpieczeństwo w Polsce.

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kończy prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej - poinformował we wtorek w Krakowie wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

- Chcemy, żeby ustawa już działała podczas Światowych Dni Młodzieży - zapowiedział.Zieliński, który w Krakowie wziął udział w uroczystości powołania insp. Tomasza Miłkowskiego na nowego komendanta małopolskiej policji, nie chciał jeszcze mówić o szczegółach nowej ustawy. - Jej zadaniem i celem jest, żeby system działań i ochrony przeciwterrorystycznej był jak najbardziej skorelowany we wszystkich jego elementach i najbardziej skuteczny - tłumaczył.

Dodał, że zręby ustawy stworzone w MSWiA są przedmiotem prac zespołu międzyresortowego powołanego do opracowania projektu tego aktu prawnego.

- Myślę, że będziemy potrzebowali miesiąc na uzgodnienia międzyresortowe, po których trafi do Sejmu. Chcemy, żeby ustawa już działała podczas Światowych Dni Młodzieży, żeby procedury, które będą z niej wynikały mogły być już elementem bezpieczeństwa na ŚDM - powiedział dziennikarzom wiceminister.

Przeczytaj: Zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży.

Jak tłumaczył, ustawa ma na celu przede wszystkim zapobieganie zagrożeniom terrorystycznym, a także ich zwalczanie, gdyby się pojawiły.

- Ustawa ma integrować wszystkie służby i działania, opisywać w sposób czytelny procedury i sposoby reagowania. Cały potencjał, którym dysponujemy skumulujemy, tak by działał lepiej niż w sposób rozproszony - zaznaczył Zieliński.

Według niego Polska obecnie posiada elementy ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi, ale są one za mocno rozproszone. Jednocześnie wiceszef MSWiA ocenił, że obecnie Polska jest krajem bezpiecznym pod względem zagrożeń atakami terrorystycznymi.

Wiceminister Zieliński podczas spotkania z kadrą oficerską Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zapowiedział dalsze działania związane z modernizacją służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR. Ma to być kontynuacja programu przyjętego przez Sejm w styczniu 2007 r.

Oceń ministra spraw wewnętrznych i administracji.

- Ten program wymaga kontynuacji, pracujemy nad nim, jest przygotowywana w MSWiA nowa wersja tego programu na lata 2017-2020 - poinformował.

Jak tłumaczył, nowy program ma mieć horyzont 4-letni i będzie kontynuował to, co jest potrzebne, żeby uzupełnić tamten program, a także podjąć nowe wyzwania.

- Będziemy realizować to wszystko, co wynika z normalnych statutowych, ustawowych zadań finansowanych z budżetu każdego roku, a dodatkowo podjąć zadania, które mają na celu stworzenie takich warunków funkcjonowania służb, żeby mogły jak najlepiej wypełniać swoje zadania - powiedział.

- Policja musi być zawsze o kilka kroków przed przestępcami pod każdym względem - technologii, sprzętu, wiedzy, metodologii. Ten program ma temu też służyć - dodał wiceszef MSWiA.

Wśród zagrożeń zewnętrznych wiceszef MSWiA wymienił także te związane z falą uchodźców. Jak tłumaczył, rząd robi wszystko, żeby wypełniając poprzednie zobowiązania w odpowiedni sposób zapewnić bezpieczeństwo Polakom i naszemu państwu.

- Wszystkie podejmowane decyzje, negocjacje i artykułowane stanowisko temu służą. Mamy na tej drodze sukcesy, bo dotąd wszystko jest prowadzone rozważnie i z ostrożnością, żeby nie było zagrożeń, jak w innych krajach europejskich - ocenił.

We wtorek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się wyjazdowe, robocze posiedzenie resortowego Zespołu ds. Zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży z udziałem kierownictwa MSWiA, ekspertów z zespołu oraz szefów służb.

- To wydarzenie stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Do tego musimy się dobrze przygotować. Tej sprawie poświęcona jest narada robocza z udziałem szefów służb, innych instytucji, przedstawicieli Kościoła Katolickiego - wyjaśnił Zieliński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA