REKLAMA

Jednostka NATO w Szczecinie zaczęła manewry

  • Autor: PAP/GP
  • 01 kwietnia 2016 19:29
Jednostka NATO w Szczecinie zaczęła manewry Pod koniec czerwca i na początku lipca ćwiczenia Brillant Capability sprawdzi m.in. gotowość Korpusu do dowodzenia siłami bardzo wysokiej gotowości oraz siłami odpowiedzi NATO. (fot.:twitter.com/NATO)

Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie rozpoczęli w piątek (1 kwietnia) serię ćwiczeń, które sprawdzą przygotowanie Korpusu do kierowania m.in. połączonymi siłami bardzo wysokiej gotowości oraz jednostkami integracyjnymi sił NATO.

Na szczycie NATO w Walii przyjęto plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan), rozbudowując siły reagowania i wydzielając z nich tzw. szpicę - siły bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force -VJTF). Szczeciński Korpus jest jednym z dowództw, któremu w razie użycia mają podlegać VJTF. Korpus musi osiągnąć gotowość do pełnienia tych zadań do szczytu NATO w lipcu, w Warszawie.

Rozpoczęte ćwiczenie pod nazwą Brillant Jump potrwa do 10 kwietnia. Scenariusz prowadzonego w szczecińskich koszarach Korpusu ćwiczenia zakłada przejęcie od NATO sygnału o ćwiczebnym podwyższeniu gotowości bojowej. Ćwiczenie sprawdzi przepływ informacji.

Kolejne ćwiczenie Trident Joust od 12 do 22 kwietnia będzie treningiem sztabowym realizowanym w Bydgoszczy. Następne Brillant Jump II zaplanowano w maju i będzie polegało m.ni. na przemieszczeniu do Polski sił VJTF. Z żołnierzami stacjonującymi w Szczecinie wezmą w nim udział żołnierze z Hiszpanii, a także Albanii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj: Szef MON w Drawsku Pomorskim

Pod koniec czerwca i na początku lipca ćwiczenia Brillant Capability sprawdzi m.in. gotowość Korpusu do dowodzenia siłami bardzo wysokiej gotowości oraz siłami odpowiedzi NATO, a także ich elementami, jeśli zostaną rozmieszczone na północno-wschodniej flance NATO.

Szczeciński Korpus w drugiej połowie czerwca weźmie także udział w ćwiczeniu Anakonda, które zgromadzi około 27 tys. żołnierzy z 19 państw NATO, w tym 12 tys. żołnierzy polskich, i z sześciu Państw Partnerstwa dla Pokoju. Zadania będą wykonywane na lądzie, morzu oraz w powietrzu. Manewry zaplanowane są pomiędzy 7 a 17 czerwca.

Korpus ze Szczecina musi być także gotowy do warszawskiego szczytu NATO do odpowiadania za sześć NFIU - jednostek wsparcia, które mają m.in. zabezpieczać logistycznie działania "szpicy". Szczecińskiemu dowództwu podporządkowano sześć NFIU - w krajach bałtyckich, Polsce, na Słowacji i Węgrzech.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni z dowództwem w Szczecinie powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe. Obecnie w Korpusie jest reprezentowanych 21 państw, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA