REKLAMA

Jednostki antyterrorystyczne pozostaną pod kontrolą Komendy Głównej Policji

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 08:04
Jednostki antyterrorystyczne pozostaną pod kontrolą Komendy Głównej Policji - W Polsce poziom zagrożenia terrorystycznego jest niski - zapewnia policja. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) pozostanie w strukturach Komendy Głównej Policji, nie zostanie włączone do CBŚP - powiedział wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję.

Włączenie BOA do Centralnego Biura Śledczego Policji było jednym z priorytetów byłego Komendanta Głównego Policji insp. Zbigniewa Maja. Pod koniec stycznia, w wywiadzie dla szefowa CBŚP insp. Renata Skawińska mówiła, że policyjni antyterroryści mają przejść do jej jednostki już w lutym.

- Rozważaliśmy sprawę usytuowania BOA i ewentualną zmianę w tym zakresie, ale po przemyśleniach i analizie wszystkich argumentów decyzja jest taka, że zostanie ono w Komendzie Głównej Policji i będzie nadal podległe komendantowi głównemu - powiedział w czwartek wiceminister Zieliński.

Jak dodał, za takim rozwiązaniem przemawia m.in. sytuacja poza granicami Polski oraz zagrożenia terrorystyczne.

- W Polsce poziom zagrożenia terrorystycznego jest niski, ale nasze otoczenie nie jest bezpieczne, więc ze względu na ten element - jak również ze względu na przygotowywaną ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym oraz fakt, że droga decyzyjna jest krótsza w sytuacji, gdy BOA podlega komendantowi głównemu - nie będziemy tej jednostki przenosić - dodał.

Wiceminister podkreślił, że istotny jest także argument, iż CBŚP, mimo wyłączenia z KGP w październiku 2014 roku, nie ma nadal odrębności finansowej.

- Widzimy potrzebę, aby CBŚP uzyskało status samodzielnego dysponenta przyznanego mu budżetu - powiedział minister i dodał - Byłoby trochę ryzykowne, żeby w tych warunkach podporządkować BOA komendantowi CBŚP.

BOA to jednostka, do zadań specjalnych - takich jak odbijanie zakładników, prowadzenie negocjacji policyjnych, przeciwdziałanie atakom terrorystycznym i fizyczne ich zwalczanie, działania minersko-pirotechniczne, a także zwalczanie zagrożeń: chemicznych, biologicznych, radioaktywnych, nuklearnych. W jej skład wchodzi ponad 180 specjalnie przeszkolonych funkcjonariuszy.

Dodatkowo BOA nadzoruje i koordynuje działania Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji znajdujących się przy komendach wojewódzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA