REKLAMA

Jest podpis prezydenta pod ustawą o Polonii

  • Autor: PAP/GP
  • 24 marca 2016 10:58
Jest podpis prezydenta pod ustawą o Polonii W nowelizacji dołączono do katalogu zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe, również działalność na rzecz weteranów misji prowadzonych poza granicami państwa. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

Nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w której zapisano, że to Senat opiekuje się Polonią i współpracuje w tym względzie z organizacjami pożytku publicznego - podpisał prezydent Andrzej Duda, o czym poinformowała w czwartek (24 marca) prezydencka kancelaria.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r., ale w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Obecnie środki powróciły do dyspozycji Senatu; w tegorocznej ustawie budżetowej przekazano do dyspozycji Senatu 60,5 mln zł na opiekę nad Polonią. W 2016 r. mają być wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

Celem noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - z inicjatywą której wystąpił Senat - jest jasne sformułowanie w przepisach, że to Senat opiekuje się Polonią i współpracuje w tym względzie z organizacjami pożytku publicznego.

Przeczytaj: Uchodźcy w Polsce? Jest stanowisko Kancelarii Prezydenta

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie stanowi, że jednym z zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe jest pomoc Polonii i Polakom za granicą. Dlatego właśnie zaproponowano, żeby zapis o opiece Senatu nad Polonią został wprowadzony do tej ustawy.

Zgodnie z nowelą, opiekę nad Polonią i Polakami za granicą Senat ma realizować poprzez współpracę m.in. z organizacjami pozarządowymi.

Współpraca ta będzie polegać na zlecaniu przez Senat realizacji zadań publicznych finansowanych z części budżetu państwa dotyczącej Kancelarii Senatu. Senat będzie mógł powierzyć wykonanie konkretnego zadania albo wesprzeć realizację danego zadania i udzielić dotacji finansowej.

Ponadto w nowelizacji dołączono do katalogu zadań publicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe, również działalność na rzecz weteranów misji prowadzonych poza granicami państwa, także weteranów poszkodowanych w czasie takich działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Anders Emich 2016-03-24 16:11:05
    Bardzo miło, że Senat będzie się zajmował Polonią. Pytanie jest kto i o co chodzi. Brak informacji i nie tylko w Lądynie są polacy i mają dużo do powiedzenia lub chcieliby coś zrobić dla karaju.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA