REKLAMA

Joanna Kopcińska: Rząd jest gotowy przedstawić Radzie Europejskiej polskie racje

  • Autor: PAP/AT
  • 21 grudnia 2017 09:24
Joanna Kopcińska: Rząd jest gotowy przedstawić Radzie Europejskiej polskie racje Nie spodziewamy się, by w UE była jedność co do stanowiska przeciw Polsce - powiedziała rzeczniczka rządu (Joanna Kopcińska, fot.premier.gov.pl)

Stawimy się i będziemy tak jak do tej pory rozmawiać z UE. Dialog jest podstawą rozwiązania wszelkich sporów, wątpliwości - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska pytana o uruchomienie art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski. Wiceszef Komisji Frans Timmermans, który poinformował o tej decyzji, podkreślił, że KE daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

Rzeczniczka rządu podkreśliła w TVP 1, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest wynikiem "oczekiwań społecznych".

"PiS szło do wyborów z propozycją reformy wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczyła Kopcińska. Jak dodała, "reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna". Zastrzegła, że ta reforma w żaden sposób nie narusza praworządności".

Kopcińska przypomniała, że 9 stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym KE.

Czytaj tez: Szymański: Nie tylko Węgry poprą nas w Radzie UE

Kopcińska była pytana w TVP 1 o dalszy etap procedury, zgodnie z którym teraz Rada Europejska większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych (przed dokonaniem takiego stwierdzenia Rada wysłuchuje dane państwo, i stanowiąc zgodnie z tą samą procedurą, może skierować do niego zalecenia).

"Liczymy na rzetelną ocenę; nie spodziewamy się, by w UE była jedność co do stanowiska przeciw Polsce. Stawimy się i będziemy tak jak do tej pory rozmawiać. Dialog jest podstawą rozwiązania wszelkich sporów, wątpliwości" - zaznaczyła w TVP1.

Dodała, że w RE "faktycznie trzeba dysponować jednomyślnością". "Ale tej jednomyślności nie ma i nie będzie" - powiedział. Zapewniła, że "rząd polski, MSZ jest przygotowane, by przedstawić polskie racje, prowadzić dialogi". "Liczę na pozytywne zakończenie tego sporu, absolutnie politycznego" - dodała minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Koniec ulgi przestępcom! 2017-12-21 12:59:25
    Polskie samorządy terytorialne doprowadziła do destabilizacji całego systemu prawnego w kraju, starości powiatowi od lat łamią prawa człowieka,odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej, wprowadzili do obiegu prawnego najcięższego kalibru przestępstwa które zobligowały Unie Europejską do podjęcia nadzwyczajnych kroków prawnych. Mapy geodezyjno kartograficzne są od lat sfałszowane (zasadnicze, usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI linia interpretacyjna rozdzielająca grunt "B" mieszkalny od rolnego)wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym, akty notarialne zakupionych wcześniej gruntów rolnych potwierdzają „nigdy nie zostały wyłączone z produkcji rolnej”.Największa afera gospodarcza w świecie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań, modernizacje gruntów rolnych wszystkich klas na cele nierolnicze z Środków Unijnych w obrębach miast i gmin, nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013 roku poz.503, za władztwa PO-PSL-SLD. Wyroki Unijnego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowej wykonalności:Tak NSA rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT .UE (TUSE) z 15 września 2011roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.Jeżeli sprzedający działki ze swojego majątku prywatnego podejmuje działania w celu zmiany ich przeznaczenia (np. z rolnego na budowlany),czy uzbrojenia wykraczające poza zwykłe formy sprzedaży,w celu sprzedaży działek musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty VAT.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA