REKLAMA

Joanna Kopcińska: Temat odszkodowań za II wojnę światową jest ważny dla premiera

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lutego 2018 20:15
Joanna Kopcińska: Temat odszkodowań za II wojnę światową jest ważny dla premiera Odnosząc się do piątkowej wizyty Mateusza Morawieckiego w Berlinie, Kopcińska powiedziała, że strona polska jedzie rozmawiać o ważnych sprawach (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Temat odszkodowań za II wojnę światową i zniszczeń, jakie poniosła Polska w czasach II wojny światowej, jest ważny dla premiera i na pewno nie będzie tego tematu unikał - powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Rzeczniczka rządu odpowiedziała w ten sposób w RMF FM na pytanie, czy podczas piątkowej (16 lutego) rozmowy z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie szef polskiego rządu poruszy temat reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w trakcie II wojny światowej. "Jeżeli będzie o to zapytany (premier Morawiecki), to na pewno nie będzie unikał tematu" - zapewniła.

Kopcińska podkreśliła, że "temat reparacji jest na etapie prac parlamentarnych w Polsce".

"Temat odszkodowań, zniszczeń, które Polska poniosła w czasach II wojny, jest ważnym tematem dla premiera i na pewno nie będzie tego tematu unikał" - powiedziała rzeczniczka rządu.

Odnosząc się do piątkowej wizyty Mateusza Morawieckiego w Berlinie, Kopcińska powiedziała, że strona polska jedzie rozmawiać o ważnych sprawach - o przyszłości Unii, być może o reparacjach, o polityce migracyjnej, o budżecie UE.

Rzeczniczka rządu była pytana o to, kiedy o sprawie reparacji wojennych zacznie rozmawiać Rada Ministrów. "Wtedy, kiedy przed oblicze Rady Ministrów ta sprawa trafi, najpierw ten temat musi być oszacowany, dokładnie zanalizowany, bo mówimy o latach, kiedy nie podejmowano działań i o dużych ewentualnie pieniądzach, które najpierw trzeba dokładnie wyliczyć i oszacować" - odpowiedziała. Dodała też, że zdaniem premiera do sprawy reparacji "trzeba wrócić", bo temat ten jest "niezmiernie ważny".

Kopcińska przypomniała ponadto, że obecnie pracuje parlamentarny zespół, który zajmuje się oszacowaniem wysokości należnych Polsce reparacji.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ub.r. prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił - "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA