REKLAMA

Juncker: Europa musi się o siebie zatroszczyć. Najlepiej utworzyć armię europejską

  • Autor: PAP/AT
  • 10 listopada 2016 06:41
Juncker: Europa musi się o siebie zatroszczyć. Najlepiej utworzyć armię europejską Amerykanie nie będą gwarantowali bezpieczeństwa po wsze czasy - mówił Juncker (fot.pixabay.com)

• Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w Berlinie, że niezależnie od wyniku wyborów w USA Europa powinna zabiegać o to, by relacje transatlantyckie pozostały nienaruszone.
• Opowiedział się za stworzeniem armii europejskiej.

Nie powinniśmy regulować stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na nowo tylko dlatego, że nie podoba nam się wynik wyboru dokonanego przez naród - mówił Juncker. "Pozostaniemy partnerami, ponieważ świat potrzebuje ścisłej współpracy między Ameryką a kontynentem europejskim" - podkreślił, apelując zarazem, by obaj partnerzy zabiegali o zbliżenie. "Mamy wspólne wartości, musimy je umocnić" - mówił szef KE.

Juncker powiedział, że Europa musi realistycznie oceniać swoje siły. "Europa jest najmniejszym kontynentem, a czasami wydaje się nam, że jesteśmy panami świata" - zauważył.

Szef KE wezwał do współdziałania w walce z kryzysem migracyjnym. "Tego kryzysu żaden kraj, nawet największy, nie może rozwiązać w pojedynkę" - ostrzegł. Juncker powiedział, że bardzo podziwia Angelę Merkel. "Łatwiej jest robić to, czego chcą populiści niż się im sprzeciwić" - wyjaśnił. Podkreślił, że woli, by niemiecka kanclerz sprzeciwiała się populistom niż żeby im schlebiała. "To sprawa fundamentalnych wartości" - zaznaczył.

Czytaj też: Macierewicz: Stosunki polsko-amerykańskie będą lepsze

Juncker powiedział, że niezależnie od wyniku wyborów Amerykanie, którym Europa, a szczególnie Berlin, tyle zawdzięcza, nie będą gwarantowali bezpieczeństwa po wsze czasy. "Musimy sami się o to zatroszczyć" - podkreślił. Jego zdaniem Europa powinna podjąć nową próbę stworzenia europejskiej unii obronnej, której celem byłoby utworzenie wspólnej armii europejskiej.

Wysocy rangą przedstawiciele UE wygłaszają od 2010 roku w Berlinie 9 listopada "mowę europejską", która przypomina o rocznicy upadku muru berlińskiego w 1989 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pimpuś 2016-11-10 07:38:35
    "Nie powinniśmy regulować stosunków ze Stanami Zjednoczonymi na nowo tylko dlatego, że nie podoba nam się wynik wyboru dokonanego przez naród - mówił Juncker" WOW! no nie gadaj... uszanujecie ich wybór? nie wyślecie komisji weneckiej? a co z sądem najwyższym?! przecież republikanie dzięki Trampowi będą mieli większość! to jest zamach na demokrację USA! a wy szanujecie ich wybór... że co? Stany to wolny naród i mogą robić co chcą? AHA.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA