REKLAMA

Juncker: Kocham Polskę. Wierzę że relacje między nami mogłyby być przyjacielskie

  • Autor: AT
  • 14 grudnia 2017 13:14
Juncker: Kocham Polskę. Wierzę że relacje między nami mogłyby być przyjacielskie Chciałbym wierzyć, że relacje między nami mogłyby być przyjacielskie i łagodniejsze - powiedział szef KE (Jean-Claude Juncker, twitter.com/JunckerEU)

W związku ze zmianą premiera Polski przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma nadzieję na łagodniejsze relacje między Polską a instytucjami unijnymi.

Jean-Claude Juncker wyraził nadzieję, że relacje między Polską a instytucjami unijnymi będą "łagodniejsze" w związku z objęciem stanowiska szefa polskiego rządu przez Mateusza Morawieckiego.

- Chciałbym wierzyć, że relacje między nami mogłyby być przyjacielskie i łagodniejsze - powiedział polskim dziennikarzom Juncker, zapytany o oczekiwania wobec nowego premiera Polski. Zaznaczył, że pozna go dopiero w czwartek (14 grudnia).

Juncker powiedział również, że kocha Polskę.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przybył z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie unijnym. Spotka się też z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i - wraz z szefami rządów państw V4 - z premierem Włoch i szefem KE.

O godz. 14 w czwartek, przed rozpoczęciem szczytu, ma się odbyć konferencja prasowa polskiego premiera. Na czwartek planowane są również rozmowy z udziałem premierów V4, Gentiloniego oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, które będą dotyczyć współpracy i pomocy państw V4 dla Włoch jako kraju "frontowego", kluczowego w kryzysie migracyjnym. 

Czytaj też: Morawiecki: Polska pozytywnie ocenia dotychczasowe rezultaty rozmów o Brexicie

Według źródeł dyplomatycznych państwa V4 zadeklarują podczas spotkania, że wyłożą w sumie 35 mln euro, każde z nich równą część, aby wesprzeć Rzym w działaniach w Libii mających powstrzymać nielegalną migrację.

W pierwszym dniu szczytu ma się też odbyć dyskusja na temat decyzji USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Krok ten został skrytykowany przez UE. Przywódcy mają też dać zielone światło dla przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji.

Z kolei w piątek (15 grudnia) szefowie państw i rządów spotkają się w gronie 27 krajów, bez Wielkiej Brytanii. Unijna "27" ma ocenić, czy postęp w negocjacjach w sprawie Brexitu jest wystarczający, by można było przejść do drugiej fazy rozmów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Roman Kafel 2017-12-14 17:45:26
    Herr Juncker..ja panu wierze..nie wiem- jak reszta..ale ja panu wierze.. Wierze, bo daje pan tego dowody na kazdym miejscu...kazdego dnia jak nadazy sie okazja....i pan sie nie wstydzi tej milosci... Dmucha pan Polske- jak sie da , gdzie sie da i kiedy sie da...i publicznie i po cichu.... no, ale jak placi to widac kocha:-)))))REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA