REKLAMA

Jutro posiedzenie Rady Dialogu Społecznego

  • Autor: PAP/JS
  • 06 kwietnia 2016 17:03
Jutro posiedzenie Rady Dialogu Społecznego Wicepremier Morawiecki ma Radzie przedstawić informacje o swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" (fot. PTWP)

• Rada Dialogu Społecznego na plenarnym posiedzeniu w czwartek (7 kwietnia) prawdopodobnie przyjmie opinię o rządowym projekcie godzinowej płacy minimalnej m.in. od umów zleceń.
• Podczas posiedzenia zaplanowano wystąpienie wicepremiera ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Otwarte obrady rozpoczną się w południe w siedzibie Rady - Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. Wcześniej w swoim gronie spotka się prezydium RDS.

Wicepremier Morawiecki ma Radzie przedstawić informacje o swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". W programie spotkania zaplanowano też dyskusje i głosowania m.in. nad przygotowywanym jeszcze w środę wspólnym stanowiskiem pracodawców i związków zawodowych o projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w wersji z 18 marca.

Rząd po przedstawieniu w styczniu pierwszego projektu zakładającego minimalną płacę godzinową na umowie-zleceniu w wysokości 12 zł i uzyskaniu krytycznych opinii, przygotował nowy projekt. Zgodnie z marcową wersją ustawa miałaby wejść w życie 1 września, a obowiązek zapewnienia minimalnej płacy najpóźniej z początkiem 2017 r. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy i obowiązujących w tym dniu minimalne wynagrodzenie znajdzie zastosowanie od 1 stycznia 2017 r.

12 zł stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Projekt precyzuje kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia.

W projekcie zapisano zasady wzrostu tego wynagrodzenia w kolejnych latach - na równi ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość tego wzrostu byłaby konsultowana z RDS - zakłada projekt.

Czytaj tekst: Kto i ile powinien zarabiać na stanowisku prezesa?

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za prace mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

Rozbieżne opinie związki i pracodawcy miały wcześniej co do nowych uprawnień i rozszerzeniu możliwości kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, również zawartych w projekcie.

Podczas czwartkowych obrad Rada ma zdecydować też, czy jej zespół doraźny zajmie się przygotowaniem opinii o projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisach w wprowadzających to nowe rozwiązanie. Rada będzie też omawiać wspólne stanowisko związków i pracodawców dotyczące hutnictwa stali.

W części spraw organizacyjnych Rada ma powołać dyrektora swojego biura. RDS zgodnie z ustawowym wymogiem zatwierdzi też sprawozdanie za pierwszy okres swojej działalności od powołania - 22 października 2015, do końca marca.

W Radzie zasiadają 62 osoby - przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Swych przedstawicieli ma w niej również prezydent oraz prezesi NBP i GUS. RDS zastąpiła Komisję Trójstronną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA