REKLAMA

Kaczyński: należy powołać ministerstwo energetyki

 • Autor: PAP
 • 13 października 2015 14:39
Kaczyński: należy powołać ministerstwo energetyki Według prezesa PiS przyczyną tej złej sytuacji jest "brak jakiejkolwiek koordynacji". Fot. facebook.com

Musimy mieć rozbudowaną energetykę; dla koordynacji tego należy powołać ministerstwo energetyki - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński we wtorek w Koninie.

Mamy do czynienia z sytuacją trudną - mówił prezes PiS o energetyce.

Nastąpiła prywatyzacja PAKU (Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin SA) i wydawałoby się, że to powinno łączyć się z działaniami administracji państwowej, które będą wspierały rozwój tej potężnej firmy - oświadczył.

Krytyka administracji i dyplomacji

Mamy do czynienia z sytuacją inną, zarówno jeśli chodzi o załatwianie różnych spraw w UE, bo można by tutaj uzyskać przedłużenie, choćby o dwa lata, możliwości używania tych już dzisiaj nieco przestarzałych, ale jeszcze mogących funkcjonować, bloków energetycznych - dodał Kaczyński.

A z drugiej strony mamy też trudności z uzyskiwaniem koncesji na tworzenie nowych kopalni, nowych odkrywek - powiedział.

Krótko mówiąc, jest tak, jakby administracja polska i polska dyplomacja nie służyła temu, czemu powinna służyć; to znaczy powinna służyć rozwojowi, także rozwojowi energetyki, co jest ważne dla tego regionu, ale jest i ogromnie ważne dla całej Polski – dodał.

Musimy mieć rozbudowaną energetykę - powiedział Kaczyński, dodając że zapotrzebowanie na energię, jeśli będziemy się szybko rozwijać, powinno w Polsce wzrosnąć ok. dwukrotnie, a więc elektrowni powinno być znacznie więcej, także rozbudowywanych.

Trzeba o to walczyć w UE - dodał.

"Można było zastosować weto".

Podkreślił, że to także sprawa "paktu klimatycznego" - jak powiedział: "bardzo niekorzystnego dla nas, tutaj są potrzebne renegocjacje". Zdaniem Kaczyńskiego "niepotrzebnie się na to zgodzono, można było zastosować weto".

Według prezesa PiS przyczyną tej złej sytuacji jest "brak jakiejkolwiek koordynacji i brak jakiejkolwiek zorganizowanej polityki".

Stąd propozycja, pomysł, by powołać ministerstwo energetyki" - oświadczył Kaczyński. "To dziedzina bardzo rozwojowa - dodał.

Jak mówił, minister energetyki prowadziłby pod nadzorem premiera i Rady Ministrów skoordynowaną politykę zmierzającą do tego, by i prywatna, i państwowa energetyka mogła się szybko rozwijać. "I to jest nadzieja - dodał.

Restrykcyjne ograniczenia

Działająca w okolicach Turku w Wielkopolsce elektrownia Adamów funkcjonuje od lat 60. i korzysta z pobliskich złóż węgla brunatnego, które są na wyczerpaniu. Ze względu na to, że w przyszłym roku w życie wchodzą restrykcyjne ograniczenia zawarte w dyrektywie o emisjach przemysłowych, siłownia musi zostać zamknięta.

Polska zabiega w KE o wyłączenia elektrowni Adamów spod stosowania unijnych restrykcji, dzięki czemu mogłaby ona pracować do 2020 r. W minioną środę rozmowy w tej sprawie prowadził w Brukseli wiceminister środowiska. Ekolodzy chca jej zamknięcia.

Premier Ewa Kopacz obiecała w sierpniu zatrudnionym w kopalni i elektrowni, że będzie walczyć w KE o derogację, która pozwoli siłowni działać dłużej.

Dyrekcja Generalna KE ds. środowiska zasugerowała, by Polska włączyła Adamów do Przejściowego Planu Krajowego, w którym nasz kraj zobowiązuje się do przeprowadzenia inwestycji umożliwiających zmniejszenie szkodliwych zanieczyszczeń w większej liczbie obiektów. Adamów był w tym planie, ale na własną prośbę został z niego wykreślony.

Teoretycznie Polska może wystąpić przed końcem roku o derogację, która pozwoli elektrowni na funkcjonowanie do końca 2017 r. Gdyby siłownia została włączona do Przejściowego Planu Krajowego i na jej funkcjonowanie zgodziłaby się KE, mogłaby działać o dwa lata dłużej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • sceptyk 2015-10-14 16:30:24
  A Ministerstwa Giglania w Plecy nie trzeba? TRZEBA!
 • jang 2015-10-14 15:01:30
  Jak za PRL!!! Problem z eksportem...Powołać wszędzie viceministrów d/s eksportu i departamenty eksportu..Rolnictwo szwankuje- powołać vicepremiera d/s rolnictwa... Bo politruki mianowane na ministerialne posady szybko rozwiążą wszelkie problemy..Ręce opadają!!!!1
 • dzięcioł 2015-10-13 18:49:03
  Jak już powoływać, to Ministerstwo GÓRNICTWA I Energetyki.Kiedyś było i doskonale się sprawdzało.Wspólnym wysiłkiem budowalim.
 • następny znawca energetyk 2015-10-13 16:53:51
  Następny ekspert od energetyki i górnictwa. Myśli że jak otworzy jeszcze jedno ministerstwo i zatrudni jeszcze więcej urzędasów to uratuje zbankrutowane górnictwo i uzdrowi energetykę.
 • 1950 2015-10-13 16:26:07
  To ten mały podły człowieczek na energetyce też się zna ?No to geniusz.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA