REKLAMA

Kaczyński uważa, że spór o Trybunał to zasłona dymna dla opozycji

  • Autor: GP
  • 07 kwietnia 2016 10:51
Kaczyński uważa, że spór o Trybunał to zasłona dymna dla opozycji Jarosław Kaczyński w czasie rozmowy z przedstawicielami mediów w Sejmie. (fot.:facebook.com)

• Kaczyński podkreśla, że opozycja nie chce dobra Trybunału. Przy okazji tego konfliktu forsuje tezę, że PiS nie ma prawa w Polsce rządzić.
• Lider PiS tłumaczy, dlaczego rząd twardo walczy o Trybunał Konstytucyjny. Ocenia, że to właśnie formacja rządząca chce umożliwić mu pracę.
• W kwestii aborcji podkreśla, że politycy PiS będą głosować, jak im nakazuje sumienie. Uzależnia to oczywiście od tego, czy do samego głosowania dojdzie.

Lider PiS w wywiadzie dla prasy, "Gazety Polskiej Codziennie" odniósł się do sprawy Trybunału Konstytucyjnego. W ocenie Kaczyńskiego sprawa sporu rządu z sędziami nie jest osią dyskusji.

- Powstaje podejrzenie, że nie chodzi o żaden Trybunał, ale o to, że w Polsce jedni ludzie mają prawo rządzić, a innym się tego prawa odmawia. To musi ocenić zespół powołany w tej sprawie - mówi Kaczyński. W dalszej części rozmowy podkreśla, że stanowisko formacji rządzącej ma na celu uwolnić TK od wpływu PO i zapewnić mu realną swobodę działania.

Polityk podkreślił, że już zaczął się dialog w tej i innych sprawach. Zwraca uwagę na zespół ekspertów, który powołał Marszałek Sejmu. Po tym stwierdzeniu Kaczyński zdecydowanie zaatakował krytyków rządu, zarówno w kraju, jak i za granicami Polski.

- W Polsce prawa człowieka, prawa obywatelskie czy polityczne nie są w najmniejszym stopniu zagrożone - mówi. - Jeżeli takie były, to za poprzednich rządów. (…) Były przykłady używania zwartych oddziałów policji, by usuwać napisy o Donaldzie Tusku. Różnego rodzaju aresztowania o politycznym charakterze, kończące się uniewinnieniami.

W części dyskusji, którą poświęcono sprawie aborcji, lider PiS przypomina, że klub jego formacji nie będzie głosował za lub przeciw. Posłowie zdecydują bowiem sami.

- Stanowiska PiS w tej sprawie nie ma i nie będzie. To jest decyzja każdego posła i każdej posłanki. (…) Ja już powiedziałem, że jestem katolikiem i wobec tego muszę uwzględnić w swoich decyzjach w sprawach moralnych naukę biskupów.

Przeczytaj: Posłanki Nowoczesnej apelują do żony prezydenta Dudy

Kaczyński zapytany o ocenę pracy rządu, wstrzymał się od jednoznacznej opinii. Mówił, że na podsumowanie nadal jest za wcześnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • wdzivny 2016-04-07 17:11:54
    Do Sk: Nie na temat. PiS namieszał przy trybunale, a teraz usiłuje zwalić winę na opozycję, która nawołuje tylko do praworządności, to znaczy przestrzegania istniejącego prawa, a nie wymyślanie dla TK trybu postępowania z wnioskami i ilością obowiązującą przy orzekaniu w takiej formie by utrudnić funkcjonowanie. Kolejność wpływu spraw zablokowała by orzekanie w ważnych, nie znoszących zwłoki sprawach na rzecz spraw błahych o które PiS zawczasu by się postarał, by odwlec orzekanie. Konieczna ilość sędziów przy orzekaniu też jest utrudnieniem, więc batalia toczy się normalność.
  • Sk 2016-04-07 12:35:53
    Opozycja PO i PSL ,,nabroiła" więc teraz potrzebuje parasola ochronnego - zbliżonego do komunistów w 2009- gdyż stracili pieniądze i władzę, a teraz trzeba jeszcze stanąć przed prokuratorami i sądem, a może nawet niektórym przez drzwiami więzienia, więc co tu się dziwić że ,,wyją z bólu i beznadziejności?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA