REKLAMA

Kaczyński za rozważeniem powołania komisji śledczych i zmianami w prawie wyborczym

 • Autor: PAP/AS
 • 16 stycznia 2016 08:31
Kaczyński za rozważeniem powołania komisji śledczych i zmianami w prawie wyborczym Najważniejszym punktem piątkowego spotkania było około 40-minutowe przemówienie Kaczyńskiego (fot. pis.org.pl)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zasugerował podczas wyjazdowego klubu PiS, że w Sejmie mogą być powołane komisje śledcze m.in. dotyczące afery podsłuchowej. Mówił też o możliwych zmianach w ordynacji wyborczej - dowiedziała się PAP od polityków z kierownictwa partii.

W piątek po godz. 17 rozpoczęło się wyjazdowe, dwudniowe posiedzenie klubu PiS w podwarszawskiej Jachrance. Parlamentarzyści rozmawiają o najbliższych planach.

Najważniejszym punktem piątkowego spotkania było około 40-minutowe przemówienie Kaczyńskiego. "Prezes dziękował nam za dotychczasową pracę. Stwierdził, że za nami są ciężkie dwa miesiące pracy, zapowiedział, że kolejne nie będą łatwe. Dziękował nam za dyscyplinę w głosowaniach. Podkreślił, że mamy większość w Sejmie, ale nie jest ona duża. Mówił o oporze, z jakim się zderzyliśmy wobec zmian, jakie wprowadzamy" - relacjonował PAP słowa prezesa jeden z posłów PiS.

Kaczyński - jak wynika z rozmów PAP z politykami PiS - miał wyrazić opinię, że na wiosnę można spodziewać dużych demonstracji opozycji.

"Prezes Kaczyński mówił o potrzebie powołania komisji śledczych w Sejmie, m.in. komisji dotyczącej afery podsłuchowej. Stwierdził, że trzeba poważnie się zastanowić nad powołaniem komisji śledczych, jednak nie w najbliższym czasie" - poinformował PAP polityk z kierownictwa PiS.

Zdaniem informatorów PAP, Kaczyński mówił też o potrzebie zmian w ordynacji wyborczej; nie powiedział jednak, kiedy miałyby nastąpić i na czym miałyby polegać.

Sankcje dla Polski

Według źródeł PAP, Kaczyński w swoim wystąpieniu nawiązał też do swojego niedawnego spotkania z premierem Węgier Victorem Orbanem. "Powiedział, że było potrzebne, dzięki niemu udało się okazać jedność krajów regionu i uzyskać deklarację, że nigdy, żadne sankcje wobec Polski nie będą zaakceptowane" - powiedział PAP jeden z polityków PiS.

Prezes PiS - jak wynika z relacji posłów - zapowiedział też, że kongres PiS, podczas którego mają być wybrane władze partii, odbędzie się nie w marcu, jak było to do tej pory planowane, ale w czerwcu. Kaczyński mówił też o konieczności organizacji biura poselskiego w każdym powiecie.

Kaczyński miał też apelować o jednolity przekaz medialny. Zasugerował, że być może będą potrzebne szkolenia medialne dla parlamentarzystów.

Władze klubu podkreślały przed posiedzeniem, że będzie to rutynowe spotkanie posłów i senatorów, podczas którego każdy z nich będzie miał możliwość zabrania głosu. Zaplanowana była dyskusja o planach PiS i analiza tego, co do tej pory udało się zrobić.

Na sobotę zaplanowane jest spotkanie z premier Beatą Szydło i ministrami jej rządu. Premier zapowiedziała w piątek, że będzie mowa m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące. "To jest klub, który organizujemy po to, żeby parlamentarzyści mogli (...) podsumować ten pierwszy okres pracy w parlamencie, również współpracy z rządem i też postawić sobie te cele i zadania, które są przed nami" - powiedziała Beata Szydło.

Zwróciła uwagę, że jest to pierwsze wyjazdowe posiedzenie nowego klubu PiS, w którym jest ponad 100 nowych osób. "Warto też, żeby była możliwość do rozmowy. Myślę, że to naprawdę będzie dobre spotkanie" - zaznaczyła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • Polska się przebudziła 2016-01-18 01:13:33
  Do JSEN: Poza polemiką nie widać w komentarzach merytorycznego zajęcia stanowiska w przedmiocie omawianej strony, otrzeźwiej i napisz komentarz w języku Polskim. Polaku przez małe"p".
 • Państwo prawa? 2016-01-18 00:21:26
  Do JSEN: Twój bełkot jest żałosny, dokształcić się nieudaczniku!
 • JSEN 2016-01-17 21:00:30
  Do Państwo prawa?: Podtrzymuję opinie że musi się Pan nauczyć prawidłowo pisac po polsku.
 • Polska się przebudziła 2016-01-17 10:46:33
  Do Państwo prawa?:Nowelizacja ustawy samorządowej jest niezbędna nie można jej napisać na kolanie, uważam na chwilę obecną mala nowela ustawy samorządowej odsuwającą ciężkiego kalibru komunistów ze stanowisk starostów powiatowych
 • Państwo prawa? 2016-01-17 10:35:50
  Do JSEN:Czy planujecie zamach stanu zmierzający do obalenia Rządu ? Ordynacja wyborcza najbliższe wybory za trzy lata samorządowe, kształt tej ustawy może zmienić nowelizacja ustawy o samorządach , która jest na chwilę niezbędna czego dowodzi słynna afera gruntowa w obrębach gmin obniżająca wartość zgromadzanego majątku w obrębach miast itd.
 • JSEN 2016-01-16 18:44:24
  Do Państwo prawa?: Jak mamy czas to proszę wrócić do podstawówki i nauczyc się poprawnego pisania po polsku.
 • Państwo prawa? 2016-01-16 14:49:10
  Troszkę wolniej na ordynacją wyborczą mamy czas. Nowelizacja Ustawy o samorządach kluczowa w celu ładu prawnego, starości ponad prawem przestępstw liczyć można już w dziesiątkach melonów z którymi wiążą się odszkodowania, Unia Europejska za taką recydywę odbierze dofinansowani. Starości są związani z zadaniami Rządowymi , toteż powinni być wybierani przez Premiera Rządu RP.
 • wyborca 2016-01-16 14:28:41
  Do obserwator: oczywiście komentarz ten jest do obserwatora.
 • wyborca 2016-01-16 14:26:53
  nie znasz języka ojczystego , o jakich konsekwencjach piszesz , jak dajesz komentarz z ładem i składem , zgodnie ze słownictwem gramatyczno- ortograficznym języka polskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA