REKLAMA

Kadencyjność w samorządach: Wicepremier Gowin krytykuje zmianę ordynacji wyborczej od 2018 r.

  • Autor: PAP/AT
  • 23 stycznia 2017 11:58
Kadencyjność w samorządach: Wicepremier Gowin krytykuje zmianę ordynacji wyborczej od 2018 r. Dwukadencyjność ma wielki atut: po dwóch kadencjach doświadczeni samorządowcy siłą rzeczy będą przechodzili do polityki ogólnopolskiej podnosząc jakość tej polityki - uważa wicepremier (Jarosław Gowin, fot. nauka.gov.pl)

• Zaskoczyła mnie deklaracja zmiany ordynacji samorządowej już od najbliższych wyborów - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
• To jest w oczywisty sposób sprzeczne z zasadą niedziałania prawa wstecz - uznał.

Gowin był pytany w wywiadzie dla portalu rp.pl o propozycje zmian w ordynacji samorządowej, zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi między innymi o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych. "Zaskoczyła mnie ta deklaracja, że to będzie obowiązywało od kolejnych wyborów" - powiedział wicepremier.W jego opinii byłoby to "w oczywisty sposób sprzeczne z zasadą niedziałania praw wstecz". Dodał, że rozmowy na ten temat rozpoczną się w "najbliższych dniach". "To, że dotychczasowi wójtowie czy prezydenci, którzy już pełnią te funkcje przynajmniej dwie kadencje, nie mogliby startować, wydaje mi się niedobre" - mówił Gowin. Dodał, że jest ciekaw opinii ekspertów PiS-u na ten temat.

Gowin podkreślił, że jest zwolennikiem dwukadencyjności w samorządach, ale pod warunkiem "wydłużeniu długości kadencji do pięciu lat". "Tak przewiduje program nie tylko Polski Razem, ale też wspólny program, który przygotowaliśmy z PiS-em i Solidarną Polską przed wyborami samorządowymi w 2014 roku" - przypomniał.

"Dwukadencyjność ma wielki atut: po dwóch kadencjach doświadczeni samorządowcy siłą rzeczy będą przechodzili do polityki ogólnopolskiej podnosząc jakość tej polityki" - argumentował wicepremier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA