REKLAMA

Kalendarz wyborczy na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej

  • Autor: AS
  • 13 listopada 2015 17:55
Kalendarz wyborczy na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Listę kandydatów poznamy do końca listopada, a nowego przewodniczącego – najdalej 12 marca 2016 (fot. Twitter)

Platforma Obywatelska poinformowała na swojej stronie o przyjęciu regulaminu wyborów nowego przewodniczącego oraz składu Krajowej Komisji Wyborczej Platformy. Listę kandydatów poznamy do końca listopada, a nowego przewodniczącego – najdalej 12 marca 2016.

Zgodnie ze statutem PO oraz przyjętym regulaminem nowego przewodniczącego wybierać będą wszyscy członkowie partii, którzy członkostwo uzyskali co najmniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem wyborów oraz nie mają zaległości składkowych.

Czas na zgłaszanie kandydatów ubiega 30 listopada 2015 roku. Każdy z kandydatów aby wystartować w wyborach musi uzyskać poparcie co najmniej 10 członków Rady Krajowej. Wybory wygra ten kandydat, który uzyska w głosowaniu bezwzględną większość głosów. Jeśli żadnemu z kandydatów nie uda się to w pierwszej turze, dwaj kandydaci z najlepszym wynikiem zmierzą się w turze drugiej.

Wśród kandydatów nie będzie pełniącej obowiązki przewodniczącego Ewy Kopacz, która ogłosiła swoją decyzję o rezygnacji ze startu w przemówieniu w trakcie Rady Krajowej.

- Już dziś dziękujemy Pani premier za ponad rok niezwykle intensywnej pracy w roli przewodniczącej Platformy Obywatelskiej oraz szefowej rządu - pisze na swojej stronie Platforma Obywatelska.

Wiadomo natomiast, że swoją kandydaturę poważnie rozważa Tomasz Siemoniak, ale decyzję podejmie w ciągu kilku dni. W ostatnim czasie wyrażali zamiar kandydowania na przewodniczącego PO również Grzegorz Schetyna (szef MSZ w rządzie Kopacz) i Borys Budka (minister sprawiedliwości w gabinecie Kopacz).

- Ja w dalszym ciągu mówię o trzeciej drodze, niewątpliwie teraz ta trzecia droga się otwiera. Być może Grzegorz Schetyna również tak samo postąpi jak pani premier, nikt nie wie, jak to się skończy - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Budka. Podobnie jak Tomasz Siemoniak, ostateczną decyzję dotyczącą zgłoszenia swojej kandydatury na przewodniczącego podejmie po rozmowach z kolegami w Platformie.

Głosowanie odbywać się będzie w formie korespondencyjnej oraz elektronicznej. Do wszystkich uprawnionych do głosowania dostarczone zostaną specjalne pakiety wyborcze oraz kody dostępu do głosowania elektronicznego.

Kalendarz wyborów:

• do 30.11.2015 – zgłaszanie kandydatów
• do 21.12.2015 – nadanie pakietów wyborczych
• 02-07.01.2015 – głosowanie elektroniczne
• do 20.01.2016 – doręczenie głosów w głosowaniu korespondencyjnym do Krajowej Komisji

Wyborczej:

• 24.01.2016 – ustalenie wyników głosowania

W wypadku II tury:

• 04.02.2016 – nadanie pakietów wyborczych
• 20-25.02.2016 – głosowanie elektroniczne w II turze
• do 08.03.2016 – doręczenie głosów w głosowaniu korespondencyjnym do Krajowej Komisji

Wyborczej:

• 12.03.2016 – ustalenie wyników głosowania

 

Skład Krajowej Komisji Wyborczej Platformy

Stanisław Huskowski

Krzysztof Brejza

Wojciech WIlk

Katarzyna Osos

Cezary Tomczyk

Józef Lassota

Ludwik Rakowski

Rajmund Miller

Krystyna Skowrońska

Bożena Kamińska

Tadeusz Aziewicz

Krzysztof Gadowski

Artur Gierada

Marek Serdyński

Maria Janyska

Magdalena Kochan

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA