REKLAMA

Kamila Gasiuk-Pihowicz o decyzji ws. SN i KRS prezydenta: To kapitulacja

  • Autor: PAP/PSZ
  • 13 grudnia 2017 15:25
Kamila Gasiuk-Pihowicz o decyzji ws. SN i KRS prezydenta: To kapitulacja Kamila Gasiuk-Pihowicz uważa, że prezydent nie osiągnie swoich celów ws. sądownictwa. (fot. Facebook)

Podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawami o KRS i SN, wobec lipcowych wet, będzie podpisem pod aktem kapitulacji złożonym wobec Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

Gasiuk-Pihowicz nawiązała na konferencji prasowej 13 grudnia do procedowanych w Senacie ustaw o KRS i SN. "Podpis prezydenta pod tymi ustawami wobec lipcowych wet będzie tak naprawdę podpisem pod aktem kapitulacji złożonym wobec Jarosława Kaczyńskiego" - oceniła parlamentarzystka Nowoczesnej.

W jej opinii głosowania nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego oraz prace Senatu nad ustawami o KRS i SN były symboliczne. "Na sali plenarnej Sejmu odbywała się rekonstrukcja rządu, tymczasem na sali plenarnej Senatu mieliśmy do czynienia z dekonstrukcją polskiego, niezależnego wymiaru sprawiedliwości" - oceniła Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy oraz większości parlamentarnej: "Wartość ustawy nie mierzy się ilością i rodzajem uprawnień, które przypadną władzy, ale tym, czy znajduje ona swoje oparcie w demokratycznym państwie prawa, czy jest zgodna z konstytucją i przede wszystkim czy służy obywatelom".

"Apelujemy do pana prezydenta, by nie patrzył przez pryzmat uprawnień, które w jednej, czy drugiej ustawie przypadły właśnie prezydentowi, czy szeroko rozumianej władzy wykonawczej i ustawodawczej, tylko spojrzał na nie przez pryzmat oczekiwań obywateli, przez pryzmat pojedynczego człowieka" - zaznaczyła Dolniak.

Czytaj także: Senatorowie odchodzą z PO: Nie godzimy się z taką linią działania

Nowelę ustawy o KRS oraz nową ustawę o SN Sejm uchwalił 8 grudnia. 11 grudnia wieczorem zajęła się nimi senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji, we wtorek ustawą o KRS zajął się Senat.

Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

W środę o godzinie 10 Senat wznowił pracę nad zmianami w projektach ustaw o KRS i SN.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Miś jogi 2017-12-14 21:20:17
    No nic. Trudno. Próbowaliście ale się kolejny raz nie udało. Możecie się teraz spakować i wracać tam skąd was przysłali . Nie będziemy za wami tęsknić i szybko o was zapomnimy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA