REKLAMA

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Zespół ds. wymiaru sprawiedliwości ma rozwiązania dot. reformy sprawiedliwości

  • Autor: PAP/AT
  • 18 grudnia 2017 09:20
Kamila Gasiuk-Pihowicz: Zespół ds. wymiaru sprawiedliwości ma rozwiązania dot. reformy sprawiedliwości Gasiuk-Pihowicz mówiła, że reformy sądownictwa nie powinny się skupiać na wymianie kadr (fot.shutterstock)

Posłowie z Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i PSL stworzyli zespół ds. wymiaru sprawiedliwości, który wypracowuje rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

• Przekazać część prostych spraw sądowych notariuszom i obniżyć opłaty sądowe - to pomysły na reformy wymiaru sprawiedliwości zespołu ds. wymiaru sprawiedliwości - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

• W skład zespołu wchodzą posłowie z N, PO i PSL - dodała.

• Zaznaczyła, że zespół wypracował już konkretne rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

Pytana w TOK FM o reformy sądownictwa Gasiuk-Pihowicz mówiła, że reformy nie powinny się skupiać na wymianie kadr. Według niej powinna być to "propozycja skoncentrowana na tym, jak usprawnić działanie wymiaru sprawiedliwości". "M.in tym zajmujemy się w ramach powołanego jeszcze w lipcu zespołu ds. wymiaru sprawiedliwości. To zespół tworzony zarówno przez Borysa Budkę z PO i Krzysztofa Paszyka z PSL. Spotyka się regularnie. Zajmujemy się konkretnymi wycinkami dot. wymiaru sprawiedliwości" - powiedziała.

Poinformowała, że zespół ten wypracował już konkretne rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości. To chociażby pomysł, by odciążyć sędziów i przekazać część spraw notariuszom lub sędziom pokoju. Kolejnym pomysłem jest obniżenie opłat sądowych.

"Jednym z problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości jest to, że mamy 16 mln spraw, które toczą się przed polskimi sądami i 10 tys. sędziów" - powiedziała. Według niej liczbę spraw, które muszą być rozstrzygane przez sędziów można ograniczyć - przekazując je innym podmiotom. "Część spraw takich jak proste wpisy do KRS, zmiana wspólników w spółkach czy stowarzyszeniach, kwestie wydawania nakazu zapłaty w postępowaniach uproszczonych czy upominawczych - to wszystko mogłoby być wykonywane przez profesjonalne podmioty - chociażby przez notariuszy" - powiedziała.

Czytaj też: Ustawy o SN i KRS. Rzecznik Sądu Najwyższego: Projekt prezydenta jest mniej radykalny niż propozycja PiS

Mówiąc o pracach zespołu wskazała tez na inne rozwiązanie: "Rozmawialiśmy bardzo konkretnie na temat takiego rozwiązania, jak przekazanie części spraw sędziom pokoju. Szukaliśmy takich ram prawnych, które pozwoliłyby wprowadzenie tych ram prawnych w zgodzie z polską konstytucją".

Zespół zastanawiał się też nad kwestią opłat sądowych; w jego ocenie, np. w porównaniu z Niemcami, opłaty sądowe w Polsce "są dosyć wysokie i w wielu sytuacjach blokują Polakom dostęp do wymiaru sprawiedliwości".

Przypomniała, że MS wyszło z propozycją podwyższenia opłat sądowych, choć z pomysłu już się wycofało. "Zobaczymy, czy to nie był taktyczny ruch i czy za chwileczkę nie wróci" - powiedziała.

Zmiany dotyczące opłat sądowych, zawarte były w projekcie reformy Kodeksu postępowania cywilnego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało na początku grudnia, że z uwagi na negatywne opinie w ramach konsultacji społecznych nie będzie podtrzymywać tych propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • tabran 2017-12-18 15:23:18
    Do Madera: Z ciebie już nikt idioty robić nie musi, załatwiła to za innych matka natura. Tak po prostu masz i to od urodzenia. A co się najazagotałeś to twoje.
  • Madera 2017-12-18 11:48:30
    Z kogo wy Żydzi idiotów robicie ?! Żyd złodziej to dobry Żyd Polak ograbiony przez Żyda jak coś zapomni zapłacić jest złodziejem , i to zły POLAK?!Wy udajecie debili czy nimi jesteście......Polak jest odporny na wasz jazgot o mowie nienawiści, którą sami rozpowszechniacie jak i o antysemiżmie , który MY mamy w (...)....JESTEŚCIE BANDYTAMI, ZŁODZIEJAMI, MORDERCAMI, OSZUSTAMI, ZABORCAMI POLSKI, HANDLARZAMI ŻYWYM TOWAREM, NARZĄDAMI I DZIEĆMI, LICHWIARZAMI I NAJGORSZYM ŚCIERWEM JAKI CHODZI PO TYM GLOBIE wynoście się z Polski bo będzie po WAS....lojalnie was ostrzegamy.....POLACY DOŚĆ MAJĄ WASZEGO ZWYRODNIALSTWA I PRZESTĘPSTW.....Nie zamykacie do więzienia żadnego Żyda przestępcy PRAWO TALMUDU WPROWADZAJCIE SOBIE W ISRAEL A OD POLSKI WAM SZABROWNICY WARA.... Tak wygląda ŻYDOWSKA ELITA bez morale, bez zasad i honoru ...TFU......bandyci bez empatii!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA