REKLAMA

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej: Nowoczesna zawiadamia CBA

 • Autor: PAP/AT
 • 28 września 2017 12:45
Kampania Polskiej Fundacji Narodowej: Nowoczesna zawiadamia CBA Jest kolejne zgłoszenie do CBA ws. kampanii Polskiej Fundacji Narodowej (fot.facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa)

Nowoczesna złoży wniosek do CBA o zbadanie powiązań premier Beaty Szydło ze spółką Solvere, realizującą kampanię "Sprawiedliwe sądy" Polskiej Fundacji Narodowej - poinformował poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
mutex/ocfipreoqyfb/mutex

• Opozycja zarzuca Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości.

• Nowoczesna złoży wniosek do CBA o zbadanie powiązań premier ze spółką realizującą kampanię.

• Polityk Nowoczesnej oświadczył, że władze spółki wybrane i powołane zostały z naruszeniem ustawy, a co za tym idzie są one z mocy prawa nieważne.

Kampania "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - ma przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy sądownictwa w Polsce, organizowana jest przez Polską Fundację Narodową. W jej ramach na ulicach polskich miast pojawiły się m.in. billboardy z hasłem "Niech zostanie tak jak było. Czy na pewno tego chcesz?".

Opozycja zarzuca Fundacji, że za państwowe pieniądze realizuje przekaz Prawa i Sprawiedliwości. Media informowały ponadto, że twórcą kampanii "Sprawiedliwe sądy" jest firma PR-owa Solvere, założona przez dwoje byłych pracowników kancelarii premiera - Piotra Matczuka i Annę Plakwicz.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do CBA - w celu zbadania powiązań premier Beaty Szydło ze spółką Solvere.

W zawiadomieniu do CBA, poseł Nowoczesnej tłumaczy, że Solvere sp. z o.o. dokonała rejestracji w KRS 16 maja br., zgłaszając jednocześnie zarząd spółki w składzie: Piotr Matczuk i Anna Plakwicz. Dodaje, że ci sami współwłaściciele spółki pracowali w kancelarii premiera do 22 maja br. - Piotr Matczuk pełnił funkcję dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu, a Anna Plakwicz - funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Medialnej.

Czytaj też: PO składa zawiadomienie do CBA: Polska Fundacja Narodowa nielegalnie finansuje kampanię polityczną PiS

Szłapka ocenił, że powstanie spółki, powołanie zarządu uchwałą wspólników oraz rejestracji w KRS, dokonano w czasie, gdy Matczuk i Plakwicz byli jeszcze pracownikami KPRM. Jak zauważył, zgodnie z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, Matczuk i Plakwicz nie mogli być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego, ani posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 proc. akcji.

Polityk Nowoczesnej oświadczył, że władze spółki wybrane i powołane zostały z naruszeniem zakazów określonych w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne - a co za tym idzie są one z mocy prawa nieważne. Jak podkreślił, wpis spółki do KRS powinien podlegać wykreśleniu, a umowa spółki Solvere zawarta z Polską Fundacją Narodową 18 sierpnia br. jest z mocy prawa nieważna. Szłapka zaznaczył we wniosku, że spółka musi oddać środki finansowe z tytułu realizacji tej umowy.

"W związku z faktem, że Piotr Matczuk i Anna Plakwicz należeli do bliskich współpracowników premier Beaty Szydło (...), uważam za zasadne zbadanie powiązań premier ze spółką Solvere i jej wpływu na powstanie, działalność i finansowanie spółki" - powiedział Szłapka.

Jego zdaniem, szczególnie uzasadnione jest zbadanie, czy szefowa rządu "wiedziała i tolerowała fakt, że jej współpracownicy z KPRM, działali niezgodnie z ustawą o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne".

Szłapka poinformował również, że oczekuje, aby premier Szydło, w trybie informacji publicznej, odpowiedziała na stawiane jej zarzuty. "Doszło, z całą pewnością, do złamania prawa, nie mamy żadnych wątpliwości, że to jest afera" - przekonywał poseł Nowoczesnej.

Wcześniej, również posłowie PO złożyli wniosek o zbadanie kampanii "Sprawiedliwe sądy" przez CBA; Nowoczesna skierowała pismo do szefa PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową. PKW poinformowała, że obecnie nie ma narzędzi do tego, by zbadać działalność tej kampanii.

Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało pismo z kancelarii premiera w sprawie działalności dwóch b. pracowników KPRM. Premier Beata Szydło pytana w zeszłym tygodniu, czy jej zdaniem byli pracownicy kancelarii są winni jakichś nieprawidłowości ws. kampanii billboardowej, powiedziała: "Jestem po rozmowie z panią minister (szefową kancelarii premiera) Beatą Kempą i wiem, że takie rutynowe pismo zostało pomiędzy urzędnikami wymienione, nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się żadnych pytań i stawiania pytań".

Misją powołanej latem zeszłego roku Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacją kieruje stołeczny radny PiS Cezary Jurkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Wnuk 2017-09-29 14:23:32
  Czy pan szlapka przypadkiem nie kupuje w tym samym sklepie co gosposia mafiozy i stary ubk? Może warto sprawdzić jego powiązania.
 • irek 2017-09-28 18:38:56
  Do wili: znaczy się popierasz jak kradnie PiS a jak PO , to nie. Hahaha
 • wili 2017-09-28 17:37:44
  szlapka niech sie zastanowi kim jest przeciez on niedlugo sobie nos odgryzie z nienawisci on Pani premier do piet nie dorosl i tylkoo zieje nienawisciaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA