REKLAMA

Kancelaria Premiera wstrzymała publikację wyroku Trybunału

  • Autor: GP
  • 11 grudnia 2015 09:17
Kancelaria Premiera wstrzymała publikację wyroku Trybunału Beata Kempa wystosowała pismo z odmową druku wyroku do Trybunału Konstytucyjnego (fot. twitter.com)

W czwartek popołudniu Kancelaria Premiera miała odmówić wydania w Dzienniku Ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r. Rzecznik rządu dementuje jednak tę informację. Publikację wyroku wstrzymano, do czasu odpowiedzi ze strony TK na przedstawione wątpliwości.

Omawiany wyrok został wydany 3 grudnia przez pięcioosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczył skargi złożonej na uchwaloną w czerwcu przez PO i PSL nowelizację ustawy o TK.

Beata Kempa, szefowa kancelarii premier Szydło poinformowała prezesa Trybunału, sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, że z uwagi na niewłaściwy skład orzekający druk wyroku wstrzymano. Stało się to 10 grudnia, późnym popołudniem. Opierając się na relacji sędziego Rzeplińskiego dla Gazety Wyborczej część komentatorów zaczęła mówić nawet o tym, że rząd już zdecydował, że nie opublikuje wyroku.

Informację zdementowała jednak Elżbieta Witek, rzecznik rządu.

W piśmie Kempy czytamy bowiem o wstrzymaniu publikacji wyroku do czasu odpowiedzi, której udzieli sędzia Rzepliński. Całe pismo przeczytać możecie tutaj...

 Sędziowie nie mogli orzekać w pełnym składzie

Rządowi chodzi o to, że według ustawy o TK w składzie pełnym Trybunał obligatoryjnie sądzi sprawy o szczególnej zawiłości lub doniosłości.

Problem jednak z tym, że o tym czy sprawa jest "szczególnej zawiłości" - decyduje sam Trybunał. Inna kwestia to sam skład TK. Trybunał rzeczywiście nie był tego dnia w stanie orzekać w pełnym składzie. Trzech sędziów: prezesa Rzeplińskiego, wiceprezesa Stanisława Biernata i sędziego Piotra Tuleję wyłączono bowiem ze sprawy na ich wniosek, bo brali udział w posiedzeniach sejmowych komisji pracujących nad projektem ustawy o TK, którą 3 grudnia Trybunał miał ocenić. A kadencja sędziego Zbigniewa Cieślaka kończyła się na dzień przed rozprawą.

Co ustalił Trybunał Konstytucyjny w spornym wyroku?

Wyrok ogłoszony w czwartek 3 grudnia stanowi, że prezydent Andrzej Duda musiałby przyjąć ślubowanie trzech z pięciu wybranych przez poprzedni sejm sędziów, którzy nadal na to czekają.

- Niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego jest konstytucyjnym obowiązkiem głowy państwa - mówił w czasie odczytywania wyroku sędzia Marek Zubik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Oburzony 2015-12-11 09:59:48
    No to pisiory idą na totalną konfrontację...! Kto żyw, jutro na demonstrację...!!!!!
  • jannet 2015-12-11 09:36:01
    Ależ to jest chamstwo czegoś takiego nie widziałem dawno. Pójdą pod trybunał stanu myślę że tym razem im się nie upiecze.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA