REKLAMA

Kancelaria prezydenta przedstawi projekt dotyczący frankowiczów

  • Autor: money.pl
  • 14 stycznia 2016 14:46
Kancelaria prezydenta przedstawi projekt dotyczący frankowiczów Ułatwienia dla posiadaczy kredytów frankowych były jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy (fot. flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· 15 stycznia, w rocznicę Czarnego Czwartku prezydent Andrzej Duda przedstawi projekt ustawy o pomocy frankowiczom.
· Informację podał w programie "Dzieje się na żywo" w portalu Money.pl i Wirtualnej Polski Michał Zenka ze stowarzyszenia STOP Bankowemu Bezprawiu.

Kancelaria prezydenta nie potwierdza, że Andrzej Duda złoży jutro projekt ustawy o pomocy frankowiczom, ale też nie zaprzecza.

- Dzień się jeszcze nie skończył, prace trwają, ale zachęcam do monitorowania sytuacji jeszcze dzisiaj - usłyszeli dziennikarze money.pl w biurze prasowym KPRP. Michał Zenka, który uczestniczył w konsultacjach społecznych w kancelarii prezydenta, powiedział money.pl, że w pałacu prezydenckim wymyślono „kredyt sprawiedliwy".

- Polega on na uwzględnieniu kosztów kredytów zaciąganych w złotych 10 lat temu, wówczas mniej korzystnych, bo droższych niż te we frankach. To znaczy, że warunki ustawy przewalutowującej kredyty frankowe będą dla nas mniej korzystne - wyjaśniał Zenka w programie #dziejesienazywo i dodał:

- Przedstawione przez nas postulaty doskonale zrozumiane przez pana prezydenta podczas kampanii wyborczej, również przez panią premier Beatę Szydło, teraz są przez nich rozmiękczane.

Szczegóły prezydenckiego pomysłu nie są na razie znane.

- My nie do końca znamy ostateczną wersję projektu, jaką przedstawi jutro prezydent, bo bankowi lobbyści do końca nie odpuszczą pola - twierdzi przedstawiciel frankowiczów i nie ukrywa, że nie jest zadowolony z prezydenckich zapisów.

Co ciekawe, podczas konsultacji u prezydenta zabrakło też przedstawicieli sektora bankowego. Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich powiedział Agacie Kołodziej w programie #dziejesienazywo, że banki nie zostały zaproszone do rozmów.

- Zabiegaliśmy o to, ale kancelaria nie uznała za właściwe zaproszenie przedstawicieli banków - twierdzi Bańka.

Szczegóły prezydenckiego projektu poznamy prawdopodobnie jutro. Tymczasem stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu również jutro przedstawi własny projekt, który zakłada przewalutowanie kredytów po kursie z dnia ich zaciągnięcia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA