REKLAMA

Kancelaria Sejmu poszła na wojnę z mediami? Jest oficjalne stanowisko

 • Autor: PAP/PSZ
 • 09 maja 2018 18:21
Kancelaria Sejmu poszła na wojnę z mediami? Jest oficjalne stanowisko W Sejmie zawieszono możliwość korzystania z przepustek jednorazowych (fot. Kancelaria Sejmu)

Przepustki jednorazowe do Sejmu są wydawane na zasadzie zaufania; ono - jeśli chodzi o wprowadzanie osób do Izby - było bardzo naruszone, Kancelaria Sejmu musiała jakoś reagować - oznajmił dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. To nieprawda, że Kancelaria Sejmu "poszła na wojnę z mediami" - zapewnił.

 • Zmiana zasad wstępu na teren kompleksu sejmowego obowiązuje od środy 25 kwietnia.
 • Obecnie dostęp do Sejmu posiadają jedynie posiadacze stałych i okresowych kart wstępu.
 • Korzystanie z przepustek jednorazowych jest niemożliwe.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu był pytany w środę przez TVN24 o protest posłów PO, Nowoczesnej i PSL w związku z decyzją marszałka Marka Kuchcińskiego o niewpuszczaniu dziennikarzy bez stałych przepustek do Sejmu. Zdaniem posłów opozycji, to decyzja niezrozumiała i narusza prawa zarówno dziennikarzy, jak i prawa konstytucyjne wszystkich obywateli.

Zmiana zasad wstępu na teren kompleksu sejmowego obowiązuje od środy 25 kwietnia. Według Centrum Informacyjnego Sejmu "z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa" zawieszone zostało przyznawanie jednorazowych kart wstępu. Dostęp do Sejmu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu. Od 18 kwietnia w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z podopiecznymi.

"Tutaj zasadnicze nieporozumienie jest bardzo podstawowe. Ponad 500 stałych i okresowych przepustek nadal obowiązuje. Są to reprezentanci mediów, którzy stale pracują w Sejmie. Prace w Sejmie, również protest, który się odbywa na terenie kompleksu sejmowego, jest stale relacjonowany, na bieżąco" - powiedział Grzegrzółka.

Zaznaczył, że CIS i Kancelaria Sejmu we współpracy z mediami starają się być "bardzo elastyczne". "Pośredniczymy w wyrabianiu takich dokumentów, aby państwo mogli pracować, w takich okolicznościach jakich chcą i państwo to wiedzą" - podkreślił.

Grzegrzółka wskazał jednocześnie, że akcja protestacyjna opiekunów osób niepełnosprawnych wpływa na prace Kancelarii Sejmu, której pracownicy, jak podkreślał, "nie są zamknięci w jakiejś próżni". Jak zaznaczył, respektują oni protest. Dodał, że jest stały w kontakt z rodzicami osób niepełnosprawnych, zapewnione dla nich trzy posiłki dziennie, wizyty masażystów, spacery oraz dyżurujący lekarze.

Pytany jak ma się to do sprawy wejścia dziennikarzy do Sejmu, czy też gości na posiedzenia komisji, Grzegrzółka podkreślił, że "to nieprawda, że Kancelaria Sejmu poszła na jakąś wojnę z mediami" i że sprawa dotyczy "przepustek jednorazowych in gremio".

"Polega to wszystko na tym, że wydawanie przepustek jednorazowych jest to pewna gentelmeńska umowa, na zasadzie pewnego zaufania. Wobec wyjątkowej sytuacji w Sejmie w pewnych momentach to zaufanie, jeśli chodzi o wprowadzanie osób do Sejmu, było bardzo naruszone, co oznacza, że Kancelaria Sejmu musiała jakoś zareagować, ponieważ zostaliśmy postawieni w takiej, a nie innej sytuacji" - powiedział dyrektor CIS.

Pytany, czy chodzi o wprowadzenie protestujących, Grzegrzółka powiedział, że chodzi o "wprowadzanie gości jako takich". "Różne sytuacje się zdarzały, także związane z różnego rodzaju protestami" - zauważył. Przekonywał, że w związku z protestami Kancelaria Sejmu jest "stroną trochę pokrzywdzoną". Bo - jak mówił - musi z jednej strony interesować się bardzo dokładnie sytuacją osób protestujących, a z drugiej zapewniać bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (7 komentarzy)

 • ma-ma z ta-tą 2018-05-11 09:35:21
  Do Korekta Kowalska: ...a "totalniacy" to co?; "wumlacy" to co?
 • wykształcon, z wielkiego 2018-05-11 08:56:31
  Do reality szoł: jest zapotrzebowanie na prawdę i sumienie: więc: z różnych, ale dezinfo wykluczyć
 • Korekta Kowalska 2018-05-11 08:48:33
  Do :-): tvpo-psl to co? kłamczuszki nie idą
 • reality szoł 2018-05-11 06:59:08
  Wszystkie organy tej" wadzy" kłamią, oszukują, prowadzą gebelsowską propagandę i dlatego dziennikarze z różnych mediów powinni być w Sejmie.
 • Korekta Kowalska 2018-05-10 13:59:27
  Do :-): są ludzie i ludziska;... a Pieśń ujdzie cało
 • :-) 2018-05-10 10:26:47
  Do Janusz: Parlament jest również miejscem pracy dziennikarzy a narodowi który wybrał parlament należą się rzetelne relacje niezależnych mediów, nie tylko TVPIS.
 • Janusz 2018-05-10 09:57:05
  Wyznaczyć miejsca dla dziennikarzy w ograniczonej liczbie. Innych nie wpuszczać. Parlament jest miejscem pracy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA