REKLAMA

Karczewski: Konieczny jest dialog z krajami europejskimi spoza Unii Europejskiej. Także z Turcją i Białorusią

  • Autor: PAP/AT
  • 31 sierpnia 2016 08:43
Karczewski: Konieczny jest dialog z krajami europejskimi spoza Unii Europejskiej. Także z Turcją i Białorusią Europa zmienia się na naszych oczach w obliczu spraw, o których nawet nie myśleliśmy - powiedział Karczewski (fot.:facebook.com/stanislawkarczewski)

• Należy prowadzić ciągły dialog z europejskimi krajami spoza UE, jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
• Temu ma służyć spotkanie szefów parlamentów państw z Europy Środkowo-Wschodniej - dodał.

W środę (31 sierpnia) w Sejmie z inicjatywy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów oraz ich doradców z: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy, a także Azerbejdżanu, Armenii i Turcji. Tematem ma być ściślejsza współpraca parlamentów i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz reforma Unii Europejskiej.

W czasie spotkania marszałek Kuchciński poprowadzi dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej". Następnie odbędzie się dyskusja: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej", prowadzona przez marszałka Senatu.

"Słowa kluczowe tego spotkania to suwerenność i solidarność. Europa zmienia się na naszych oczach w obliczu spraw, o których nawet nie myśleliśmy - wyjście Wielkiej Brytanii z UE było dla nas wielkim zaskoczeniem, doszło też do zamachów terrorystycznych, do wojny na Ukrainie oraz konfliktu w Syrii, przez który nasilił się napływ uchodźców do Europy. To są ważne problemy, które zmieniają z dnia na dzień i UE, i całą Europę" - powiedział Karczewski.

Czytaj też: Polska pomaga Syryjczykom i rozmawia z Turcją

Według niego te sprawy warto omówić w gronie przewodniczących parlamentów "państw, które są na różnym etapie ścieżki do Unii Europejskiej, chcą wspólnoty europejskiej lub zbliżenia do niej". "Chcemy poznać ich oczekiwania, plany, obawy i po to to spotkanie. Chcemy też zaktywizować parlamenty, bo one są z wyboru, mają mandat do tego, by rozmawiać i podejmować decyzje. Pragniemy prowadzić ciągły dialog z tymi krajami, otwierać dla nich drzwi do Unii, bo ona potrzebuje w moim głębokim przekonaniu wzmocnienia" - zaznaczył Karczewski.

Podkreślił, że jego zdaniem konieczny jest także dialog z Turcją i Białorusią. "To ważne kraje, z którymi należy rozmawiać, poznać ich plany. Chcemy, by były one blisko struktur europejskich, choćby zaczynając od kwestii kultury - bo jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym" - powiedział marszałek Senatu.

Karczewski podkreślił, że na spotkanie wybrano dzień, w którym przypada rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, "a zarazem powstania wielkiego ruchu Solidarności, który obalił komunizm w Polsce i przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie". "Będzie to takie symboliczne nawiązanie do tej daty tego ważnego wydarzenia w historii Polski i Europy" - powiedział Karczewski.

Dodał, że chciałby, aby spotkania przewodniczących parlamentów Polski i europejskich krajów spoza UE odbywały się cyklicznie i by "podsumowywano na nich poszczególne etapy tego, co dzieje się w UE".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA