REKLAMA

Karczewski: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą niezależni

  • Autor: PAP/AT
  • 20 listopada 2015 13:24
Karczewski: Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą niezależni Marszałek Senatu podkreślił, że przeprowadzając nowelizację ustawy, Senat naprawił funkcjonowanie TK (Stanisław Karczewski, fot.senat.gov.pl/Michał Józefaciuk)

- Senat głosami PiS przywrócił normalność w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Przekonywał, że znowelizowanie ustawy o TK przeprowadzone w czerwcu przez PO było "niedemokratyczne i niekonstytucyjne".

Prace nad nowelizacją ustawy o TK to wyjście z patowej sytuacji

Senatorowie PiS zapewniali, że prace nad nowelizacją ustawy o TK przebiegały zgodnie z prawem i regulaminem Senatu. "To wyjście z patowej sytuacji" - podkreślił senator PiS Jan Maria Jackowski.

Senat nie wprowadził w piątek poprawek do ustawy, która przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Trafi ona teraz do podpisu prezydenta. Nowelizację poparło 59 spośród 60 głosujących senatorów PiS oraz jeden senator niezależny Jarosław Obremski. Przeciw byli wszyscy 23 głosujący senatorowie PO.

Karczewski mówił po głosowaniu, że to PO przeprowadziło nowelizację ustawy o TK w czerwcu br., a PiS złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, uznając, że PO stworzyło niekonstytucyjną ustawę. "Wycofaliśmy ten wniosek twierdząc, że lepiej zmienić złe zapisy ustawy, i to właśnie zrobiliśmy" - powiedział.

Marszałek Senatu podkreślił, że przeprowadzając nowelizację ustawy, Senat naprawił funkcjonowanie TK. "Przywróciliśmy normalność i normalnie będzie powoływany Trybunał Konstytucyjny (...) odwróciliśmy ten tok rozumowania PO" - powiedział Karczewski.

Nowelizacja ustawy byłą niedemokratyczna

Jego zdaniem PO, nowelizując ustawę w czerwcu, pośpieszyła się "przewidując, że przegra wybory". "Było to z całą pewnością działanie niedemokratyczne, niekonstytucyjne" - powiedział marszałek Senatu.

Dodał, że to PO rozpoczęła "ten bardzo zły proceder uchwalania ustawy w ostatniej chwili", aby zmienić sędziów TK. Jak podkreślił, PiS pokazało, że trzeba i można szybko zmienić złą ustawę. "I to zrobiliśmy" - zaznaczył.

Karczewski pytany o szybki tryb procedowania nad ustawą o TK, odpowiedział, że tryb postępowania był ściśle związany z regulaminem Senatu. "Bardzo dbałem o to, żeby każdy punkt regulaminu był wykorzystywany i żeby nie było sprzeczności z regulaminem. Tak było od początku do końca" - zapewnił Karczewski.

Podkreślił, że senatorowie mieli zapewnioną swobodę w zdawaniu pytań w debacie. "Ta debata była spokojna, merytoryczna i ona nawet nie była w bardzo wysokiej temperaturze sporu politycznego, owszem odbywała się późno w nocy, ale spokojnie" - powiedział marszałek Senatu.

Karczewski pytany o niedopuszczenie opinii ekspertów, przekonywał, że ustawa zawiera bardzo proste zapisy. "Mam nadzieję, że senatorowie PO, a wcześniej posłowie PO, zrozumieli, jaka jest treść zapisów, bardzo prostych zapisów. I tu opinie były niepotrzebne" - argumentował Karczewski.

Próbujemy naprawić to, co zepsuła Platforma

"Następny Trybunał Konstytucyjny, sędziowie, będą niezależni, będą też podejmować niezależne decyzje" - zapewnił Karczewski.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) przekonywał, że prace nad nowelizacją ustawy o TK przebiegały zgodnie z prawem i regulaminem Senatu. "Ustawa, która została dziś przyjęta przez Senat jest wyjściem z patowej sytuacji" - podkreślił.

"Próbujemy naprawić to, co zepsuła Platforma. Jeżeli mamy misterną konstrukcję muru, a PO-PSL z tego muru wyjęła cegłę, mur zaczął się chwiać, dlatego my musimy ten mur naprawić" - powiedział Jackowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA