REKLAMA

Kard. Macharski spoczął w krypcie Katedry na Wawelu

  • Autor: PAP/JS
  • 05 sierpnia 2016 13:00
Kard. Macharski spoczął w krypcie Katedry na Wawelu Po mszy pogrzebowej trumna została wniesiona do katedry przez księży z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r. Do świątyni weszli także przedstawiciele najbliższej rodziny, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent Andrzej Duda z małżonką (fot.:Grzegorz Jakubowski/KPRP/prezydent.pl)

• Trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu.
• Były metropolita krakowski spoczął obok swego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Sapiehy.

Po mszy pogrzebowej trumna została wniesiona do katedry przez księży z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r. Do świątyni weszli także przedstawiciele najbliższej rodziny, arcybiskupi, biskupi oraz prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i inni oficjele.

Czytaj też: W sobotę mija rok od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

Trumna została położona na posadzce katedry przed konfesją św. Stanisława, a następnie po modlitwach, pokropieniu wodą święconą oraz posypaniu ziemią, pochowana w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją. Kard. Macharski spoczął obok swojego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Stefana Sapiehy (1867-1951).

Tradycja kościelna przewiduje, że miejsce pochówku biskupa znajduje się "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni - w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept. W przypadku katedry na Wawelu miejscem centralnym jest konfesja św. Stanisława - nazywana także "ołtarzem Ojczyzny". W tym miejscu władcy składali wota i trofea wojenne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • okradziony z obrębu Gminy 2016-08-05 15:27:31
    Skoro pochowano kardynała Franciszka Macharskiego, co ten Pokemon robi na czołowej fotce przed zamieszczonym artykułem ? (...) PiSuarów w najczystszej rzeczywistej formie, pogratulować!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA