REKLAMA

Kardynałowie w Gnieźnie: Wspólna historia podstawą utworzenia Grupy Wyszehradzkiej

  • Autor: aw/pap
  • 23 kwietnia 2017 13:20

Obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce zainaugurowano w Gnieźnie w trakcie uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Centralnym elementem uroczystości była niedzielna suma odpustowa pod przewodnictwem prymasa Polski.

Tytuł prymasa Polski jest związany z arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował funkcję w latach 1417-1422.

Do Gniezna w związku z jubileuszem przybyli prymasi z Czech, Francji i Hiszpanii a także delegat prymasa Anglii i Walii. List do prymasa Polski z okazji 600-lecia prymasostwa skierował papież Franciszek. Swoje pismo z tej okazji przesłał też prezydent Andrzej Duda. Oba dokumenty odczytano w trakcie niedzielnych uroczystości w katedrze gnieźnieńskiej.

Papież Franciszek napisał, że gdy Gniezno i Kościół w Polsce świętują 600-lecie prymasostwa, trzeba prosić Boga, "aby świadectwo św. Wojciecha było żywym źródłem natchnień w dziele ewangelizacji kolejnych pokoleń wyznawców Chrystusa".

"Niech rozpoczynający się rok prymasowski i wszystkie towarzyszące mu wydarzenia będą okazją do rozeznawania nowych wyzwań i do szukania nowych sposobów docierania z ewangelicznym przesłaniem do współczesnego świata" - napisał papież.

Mszy św. sprawowanej z okazji uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha przewodniczył prymas Polski.

Do Gniezna przybył prymas Czech kard. Dominik Duka, kard. Philippe Barbarin, arcybiskup metropolita Lyonu, noszący tytuł prymasa Galii i prymas Hiszpanii abp Braulio Rodriguez Plaza. Gościem uroczystości był też bp Alan Hopes delegat prymasa Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa.

W uroczystościach udział wzięli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z Polski i zagranicy, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski wręczył w trakcie mszy krzyże misyjne 22 misjonarzom wyjeżdżającym m.in. do Peru, Argentyny, RPA, Ugandy, Boliwii, Wenezueli i Kolumbii.

Kard. Duka podkreślił w homilii, że urząd prymasa stał się jednym z czynników, który "w naszej wspólnej historii Polski, Czech i Węgier był odpowiednim narzędziem współpracy między Kościołem a ogółem społeczeństwa". Zaznaczył, że postać świętego Wojciecha "prowadzi nas do korzeni naszej historii środkowoeuropejskiej".

"Nasza plemienna prehistoria powoli rozrosła się do unii personalnych w historii naszych królestw: polskiego, węgierskiego i czeskiego. Jest również podstawą utworzenia Grupy Wyszehradzkiej i jej miejsca w Unii Europejskiej" - powiedział prymas Czech.

Jak dodał, kraje Grupy Wyszehradzkiej "łączyła i łączy aż po dzień dzisiejszy misja św. Wojciecha".

"Nie chodzi jedynie o wspólnotę zasobów materialnych, ale o wspólnotę państw, narodów i regionów, o wspólnotę ludzi obdarzonych równymi prawami, zapisanymi w duchowym dziedzictwie starożytności, Starego i Nowego Testamentu. Współpraca, z której wyrosła godność prymasowska, przyczyniła się do kształtowania naszej kultury, cywilizacji, kodeksu etycznego, prowadzących do demokracji i swobód obywatelskich" - stwierdził.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Andrzej Duda przypomniał, że przez wieki arcybiskupi gnieźnieńscy "jako pierwsi pośród równych biskupów polskich byli honorowymi przywódcami, reprezentantami i arbitrami Kościoła w naszym kraju".

"Przez sześć stuleci uosabiali szczególna rolę społeczną, autorytet, oraz kanoniczną odrębność polskiego Kościoła, a więc w pewnym zakresie także odrębność i suwerenność polskiego państwa" - napisał prezydent.

Dodał, że znaczenie i prestiż godności prymasowskiej w Polsce umocniły zasługi tych, którzy ją piastowali. "W poczcie prymasów Polski znalazło się wielu spośród naszych najwybitniejszych przywódców duchowych, mężów stanu i myślicieli" - podkreślił Andrzej Duda.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA