REKLAMA

Kaszubi atakują pomysł PiS: to rozbiór, rozbicie dzielnicowe

  • Autor: TM
  • 05 października 2015 10:18
Kaszubi atakują pomysł PiS: to rozbiór, rozbicie dzielnicowe Kaszëbske Jednota: w duchu jedności chcemy was przestrzec przed wyborczym programem PiS. Fot. facebook.com

Organizacja Kaszëbske Jednota przestrzega przed pomysłem Jarosława Kaczyńskiego, by z terenów woj. Pomorskiego i Zachodniopomorskiego wydzielić 17. województwo. Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni – twierdzą jej członkowie.

Pomysł stworzenia województwa Środkowopomorskiego jest forsowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Ożywi region"

Podczas konwencji PiS Kaczyński przekonywał, że województwo ze stolicami w Koszalinie i Słupsku mogłoby "ożywić region" i przyczynić się do "bardziej sprawiedliwej dystrybucji dochodu narodowego".

Czy województwo będzie - okaże się po konsultacjach, może po referendum – powiedział prezes PiS w rozmowie z "Głosem Koszalińskim".

Podzieleni na dwa

Przeciwko tworzeniu nowej jednostki administracyjnej opowiedziała się jedna z organizacji reprezentujących mniejszość kaszubską - Kaszëbske Jednota - donosi "Gazeta Wyborcza".

Gdyby ten zamysł został zrealizowany, Kaszubi zostaną znowu podzieleni na dwa województwa - argumentują.

Stowarzyszenie Kaszëbske Jednota zaznacza w swoim wpisie na Facebooku, że "Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i partie". "W tej różnorodności zawsze jednak potrafiliśmy się skupiać na rzeczach wspólnych, ważnych dla naszej etniczności, dla narodowego interesu" - zaznaczają.

"W duchu jedności chcemy was więc przestrzec przed wyborczym programem Prawa i Sprawiedliwości, a konkretnie pomysłem utworzenia Województwa Środkowopomorskiego" - czytamy we wpisie. Zdaniem stowarzyszenia, realizacja tego pomysłu doprowadziłaby do "podziału Kaszubów na dwa województwa".

"Moralny obowiązek"

"A przecież corocznie od 1999 roku świętujemy na Zjazdach Kaszubów fakt zjednoczenia etnicznie kaszubskich powiatów w jednym Województwie Pomorskim. Mamy więc wręcz moralny obowiązek sprzeciwić się każdemu pomysłowi, który służy rozbijaniu naszej wspólnoty!" - podkreślają.

Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że mniejszość kaszubska w Polsce liczy ok. 240 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Belfer 2015-10-05 10:47:40
    Bzdura. Wspólnoty Kaszubów nic nie pogrzebieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA