REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: Katastrofa smoleńska łączyła Polaków. W tej chwili to jest farsa

 • Autor: PAP/AT
 • 09 kwietnia 2018 11:56
Katarzyna Lubnauer: Katastrofa smoleńska łączyła Polaków. W tej chwili to jest farsa Pomnik na Placu Piłsudskiego będzie elementem konfliktu - powiedziała Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.twitter.com/KLubnauer)

Na Placu Piłsudskiego powinien być tylko Grób Nieznanego Żołnierza. Nie powinno być tam innych pomników o takim charakterze. Dla mnie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w tym miejscu będzie elementem konfliktu - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

 • Na wtorek (10 kwietnia) zaplanowano odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
 • Nie pojawię się na odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedziała Kidawa-Błońska.
 • Plac Piłsudskiego to złe miejsce na postawienie takiego pomnik, będzie elementem konfliktu - dodała.

Lubnauer pytana w radiu RMF FM, czy weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, zaplanowanej na 10 kwietnia, odparła, że jako człowiek zastanawiała by się nad tym, czy w niej uczestniczyć, ale jako polityk nie może "zgodzić się na taki sposób prowadzenia tej całej debaty". "Pamiętam tamte emocje i mam wrażenie, że właśnie przez to, co zrobił PiS, to już są bardzo złe emocje" - oceniła.

"Dla mnie to, co mogłoby być prawdziwym pomnikiem, to są dwie rzeczy. Po pierwsze, żebyśmy tak zbudowali państwo, żeby nigdy nie mogło dojść do tego, co stało się 8 lat temu (...) A druga kwestia to kwestia podziałów w społeczeństwie - prawdziwym pomnikiem mogłoby być zakopanie tych rowów, a pomnik na Placu Piłsudskiego te rowy tylko pogłębia" - podkreśliła szefowa Nowoczesnej.

Czytaj też: Nowacka: Będziemy mieli gigantyczny pomnik niezgody

Lubnauer oceniła, że 8 lat temu wypadek w Smoleńsku był tragedią, która łączyła Polaków, a w tej chwili, według Lubnauer, "to jest farsa", z której się żartuje - m.in. z pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego.

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że Plac Piłsudskiego jest złym miejscem na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. "Miejsce jest tragiczne, dlatego że mamy miejsce, które jest dla bardzo wielu Polaków symboliczne i tam powinien być tylko Grób Nieznanego Żołnierza. Nie powinno być tam innych pomników o takim charakterze" - zaznaczyła. "Dla mnie ten pomnik w tym miejscu będzie elementem konfliktu" - przekonywała.

10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na Placu Piłsudskiego.

Czytaj też: Kaczyńska: Ludzie dali się przekonać, że katastrofa smoleńska to coś niewygodnego

Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem będzie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • kasandra 2 2018-04-11 00:34:02
  Do Komuna u władzy: Lech Kaczyński to jest KTOŚ, a TACY nie znikają i trwają!
 • toja 2018-04-09 20:07:17
  "Katastrofa smoleńska łączyła Polaków. W tej chwili to jest farsa." KATASTROFA nigdy nie jest farsą !!! Pani wypowiedź nią jest, niech się pani wstydzi!
 • ANNA 2018-04-09 17:40:46
  Poziom odmózdzenia p. Lubnauer przekracza wszelkie normy. Odmóżdżenia i draństwa. Ludzie od obcej matki. Tylko jakiej?
 • Janek 2018-04-09 14:40:33
  Trudno komentować wynurzenia w których brak logiki. Nienawiść, chamstwo i brak szacunku dla ofiar tej tragedii. Przykro, że takich polityków odziedziczyliśmy po postkomunie. i państwie teoretycznym.
 • :-) 2018-04-09 12:41:38
  Za komuny stał tam pomnik Dzierżyńskiego i się nie ostał. Kaczyński dużo mniej sobie zasłużył na ten zaszczyt czym na przykład Mazowiecki, Michnik albo Wałęsa. Myślę więc że jego pomnik też z czasem zniknie.
 • Komuna u władzy 2018-04-09 12:30:54
  Za komuny stał tam pomnik Dzierżyńskiego i się nie ostał. Kaczyński dużo mniej sobie założył na ten zaszczyt czym na przykład Mazowiecki, Michnik albo Wałęsa. Myślę więc że jego pomnik też z czasem zniknie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA