REKLAMA

Katarzyna Lubnauer: Nie obroni się praw kobiet, jeśli będzie się stawiało na kontrowersyjne projekty

  • Autor: PAP/AT
  • 15 stycznia 2018 10:50
Katarzyna Lubnauer: Nie obroni się praw kobiet, jeśli będzie się stawiało na kontrowersyjne projekty Nie ma sensu rozważać, co się stało, trzeba wyciągać wnioski na przyszłość - uważa Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.Łukasz Kamiński/materiały prasowe)

Wybierzemy rzecznika dyscypliny klubowej. Zastanawiamy się też nad popieraniem wszystkich obywatelskich projektów ustaw - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

W środę (10 stycznia) Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", który zakładał m.in. prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia, w pierwszym czytaniu. By projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji zabrakło 9 głosów. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej.

Niegłosujący zostali ukarani przez klub Nowoczesnej naganą i karą finansową w wysokości 1000 zł. W czwartek jeden z niebiorących udziału w głosowaniu posłów Adam Cyrański odszedł z Nowoczesnej. W związku z postawą partyjnych kolegów, Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w klubie.

Szefowa Nowoczesnej tłumaczyła w radiu TOK FM, że partia, w związku z sytuacją po środowym głosowaniu, wybierze "rzecznika dyscypliny klubowej", klub zastanawia się również nad tym, czy popierać wszystkie obywatelskie projekty ustaw. "Ten ostatni tydzień nie był najlepszy, chyba nikt nie ma wątpliwości. Ja wychodzę z założenia, że nie ma sensu rozważać, co się stało, trzeba wyciągać wnioski na przyszłość" - mówiła Lubnauer.

Czytaj tez: Nowoczesna i PO zapowiadają nowe projekty ws. aborcji. Jest komentarz PiS

Posłanka wskazywała, że projekt komitetu Ratujmy Kobiety był kontrowersyjny, a to - w jej ocenie - nie ułatwiało decyzji posłów. "Nie pokona się PiS, ani nie obroni się praw kobiet, jeżeli będzie się stawiało na kontrowersyjne projekty. Ustawa zawierała kilka takich elementów, które ułatwiały PiS uderzanie w nią" - mówiła.

Szefowa Nowoczesnej była pytana również o perspektywę zawiązania koalicji do wyborów samorządowych przez opozycję. "Ja deklaruję ze swojej strony, ze strony Nowoczesnej chęć zawarcia takiej koalicji na wybory samorządowe do sejmików wojewódzkich, bo uważam, że to jest niezbędne" - oświadczyła Lubnauer. "Cały czas trwają rozmowy, cały czas zbliżamy się do tego, że - mam nadzieję - koalicja powstanie" - dodała.

Dotychczas Lubnauer deklarowała chęć zawarcia szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych także na wybory na prezydenta i do rad miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Gość 2018-01-15 19:18:09
    Pani Lubnaer, pani jest człowiekiem ? Czy potworem? Macie mało zabezpieczeń? To rozdawajcie je za swoje pieniądze a nie MORALNE ZERA twierdzą , że prawo ma morderczyni a nie ma prawo ofiara......kto panią wybrał ?! Żydowskie bojówki ? To won do Israel nas nie trzeba uczyć i za taką nowoczesność dziękujemy WYNOCHA Z POLSKI "MADEROWE PANIENKI RYSIA", Wynocha zdziry bez empatii..........Won z Polski !
  • wdzivny 2018-01-15 15:02:33
    Jest katastrofą dla Polski fakt, że mamy obecnie rządy przypominające reżim irański, nie traktujący kobiety jako równoprawnego człowieka i obywatela. Parlamet to siedziba wysłanników betonu chrześciańskiego. Władza decaduje o nich, bez nich.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA